Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin borcu açıklandı: 2 milyar 438 milyon lira

GündemPolitika
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, kayyımın 2 milyar 438 milyon TL borç bıraktığını açıkladı. 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sümer Park’ta gazetecilerle bir araya geldi.
Programda konuşan Eşbaşkan Serra Bucak, envanter sayımları ve taşınmazlara dair incelemelerinin devam ettiğini ifade etti. Hukuki süreçlere dair çalışmalarının da sürdüğünü belirten Bucak, “8 yıllık kayyım sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu hali değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak herkese sonuna kadar açıktır” dedi.
Bucak, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle tüm alanlarda çalışma yürüteceklerini belirtti.
Bucak, kayyımdan geriye kalan borçlar için de şunları söyledi: “Bugün itibariyle tespit ettiğimiz iç denetim tablosu var. Genel borç 2 milyar 438 milyon TL.”

 

Bucak, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle tüm alanlarda çalışma yürüteceklerini belirtti.
BİR HAFTADA 411 MİLYON ÖDEME YAPILMIŞ
Bucak, kayyımdan geriye kalan borçlara dair de şunları söyledi: “Bugün itibariyle tespit ettiğimiz iç denetim tablosu var. Genel borç 2 milyar 438 milyon TL.” Belediyeye bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) borcunun 907 milyon olduğunu aktaran Bucak, “31 Mart- 8 Nisan arası 411 milyon harcandı. 31 Mart seçimlerinden sonra haksız hukuksuz bir şekilde bir yere sığmayan 411 milyon ödeme yapılmış. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin. Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanlığı’nın 25 Mart itibariyle harcanmış bütçesi 46 milyon 64 bin. Bu bütçenin yüzde 61.32’si. Biz henüz iki haftadır mazbata almışken basın yayın bütçemizin bu kadarı harcanmış. Bu harcamanın yüksek çoğunluğunun seçim dönemi harcamaları olduğunu düşünüyoruz” bilgilerini paylaştı.
Bucak, ihalesi yapılmış borç mizan ve bilanço rakamlarının ise 3 milyar 640 milyon lira olarak tespit ettiklerini ifade etti.
Söz konusu borç durumuna dair belediyeye bağlı farklı birimlerde incelemelerin sürdüğü aktarıldı.

 

 

/Mezopotamya Ajansı/

 

İlginizi Çekebilir

Amerikan üniversitelerinde Filistin’e destek protestoları büyüyor
Adıyaman’da 6 Şubat depremlerinde yıkılan İsias Otel davasının ikinci duruşması bugün

Öne Çıkanlar