Müzakereler devam ederken Gazze’de ateşkes ufukta görünmüyor

DünyaGündem

🔴 İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara yönelik önerilen son ateşkes planı, sekiz aydır süren savaşın yakında sona erebileceğine dair umutları arttırsa da barış ufukta görünmüyor…

İsrail ve Hamas arasında ateşkes anlaşması için çalışmalar sürerken, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) desteklediği ateşkes önerisini tarafların tam olarak benimsenmemesi nedeniyle Washington yakın gelecekte bir anlaşma beklemiyor.

Ancak ABD Başkanı Joe Biden yine de “umutlu.”

Günümüz çatışmalarının gündemin merkezine oturduğu İtalya’daki G7 zirvesinde konuşan Biden, ateşkes planına dair “umudunu kaybetmediğini” söyledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı devam ederken, Hamas bu hafta kalıcı bir ateşkes ve İsrail askerlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini amaçlayan ABD destekli bir barış önerisinde değişiklikler yapılmasını teklif etti.

Hamas ateşkes planına karşı İsrail’den daha ılımlı yaklaşsa da İsrail’in planda yer alan hükümleri uygulama konusundaki kararlılığına şüpheyle yaklaşıyor.

Perşembe günü erken saatlerde ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ise İsrail’in ateşkes planına tam olarak bağlı olmadığı yönündeki iddialara karşı çıktı. Amacın “kalan boşlukların nasıl doldurulacağını bulmak ve bir anlaşmaya varmak” olduğunu söyledi.

İsrail-Lübnan sınırında ise Hizbullah militanları üst düzey bir yetkilinin öldürülmesine misilleme olarak ikinci gün de İsrail askeri karakollarına roket ve patlayıcı yüklü insansız hava araçları ile saldırdı.

Söz konusu saldırılar, bazı İsrailli liderlerin Hizbullah’ın roket ateşini susturmak için topyekûn savaş tehdidinde bulunduğu ve militan grubun ateşkes müzakereleri sırasında müttefiki Hamas’ı desteklemek için İsrail’e baskı yapmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti.

Umutlar giderek azalıyor

Savaşın Gazze nüfusunun yüzde 80’ini yerinden etmesi, kentlerin büyük bölümünü yaşanmaz hale getirmesi ve gıda kıtlığına yol açması nedeniyle Filistinliler çatışmaların bir an önce sona ermesini istiyor.

Gazze’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah’a sığınan Seleme Ebu el-Kumbuz, “Biz bir çözüm istiyoruz. Evlerimize dönmek istiyoruz. Bu hayattan yorulduk,” dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de 1.200 kişinin ölümüne yol açan sürpriz saldırısıyla başlayan çatışmalarda şimdiye dek 37.000’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Gazze’deki Filistinlilerin çoğu ise en az bir yakınını kaybetti.

Ateşkes planı hala masada olsa da bazı kişiler müzakerelerden umudunu kesti.

Deyr el-Belah’a sığınan Etaf Abdül Bari, “Çok müzakere ettiler ama boşuna,” dedi. “Biz onların elinde oyuncak değiliz.”

İsrail’de ise ateşkes anlaşmasını Hamas ve diğer grupların tuttuğu rehinelerin aileleri destekliyor.

İsrailli yetkililere göre, Hamas Ekim’deki saldırıda yaklaşık 250 kişiyi rehin aldı ve Kasım ayındaki ilk geçici ateşkes anlaşmasının ardından yaklaşık 100 kişiyi serbest bıraktı, 80 kişi ise hala esir.

Aileler ve destekçileri her hafta bir araya gelerek, anlaşmaya destek için gösteri düzenliyor ve müzakerelerin önemli sayıda rehinenin serbest bırakılması için tek yol olduğunu savunuyor. Kamuoyu yoklamaları da İsrail halkının rehinelerin anlaşma yoluyla serbest bırakılmasını öncelikli gördüğüne işaret ediyor.

Ancak rehinelerin aileleri arasında anlaşmaya karşı çıkanlar da bulunuyor.

Tikva Forum’un direktörü Eitan Zeliger, rehinelerin savaşı sona erdirecek bir anlaşma ile serbest bırakılmasına karşı çıkan yaklaşık 30 rehine ailesini temsil ettiğini belirterek, İsrail’in Hamas’ın müzakere pozisyonunu zayıflatmak için askeri baskıyı arttırmasında ısrar ediyor.

“Bu uzun, zor ve pek çok rehine ailesi için cehennem gibi bir süreç,” diyen Zeligar, “Ancak görüştüğümüz aileler savaş olmadan rehineleri geri getirmenin bir yolu olmadığını anlıyorlar,” diye ekledi.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

EURO 2024’ün açılış maçında Almanya, İskoçya’yı 5-1 mağlup etti
BM, İsrail-Lübnan sınırındaki gerginliğe karşı itidal çağrısında bulundu

Öne Çıkanlar