NATO, Çin’i ilk kez Rusya’ya silah tedarik etmekle suçladı

DünyaGündem

🔴 NATO 75. Yıl Zirvesi sonuç bildirisinde, Çin ilk kez Ukrayna’daki savaş için kullanılmak üzere Rusya’ya silah tedarik etmekle suçladı…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington D.C.’de düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada Çin’in “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için kullandığı füze, bomba, uçak ve silahları yapmasına olanak tanıyan ekipman ve araçlar sağladığını” söyledi.

Stontelberg, 32 NATO lideri tarafından imzalanan sonuç bildirgesinde ilk kez Çin’in Rusya’ya desteğinin açık bir şekilde ifade edildiğini belirtti.

NATO 75. yıl zirvesinin ardından Çarşamba günü yayınlanan beyannamede, Çin, Ukrayna’da devam eden savaşta Rusyan’nın “kararlı destekçisi” olarak tanımlanırken, “zorlayıcı politikalarının NATO’nun çıkarlarını, güvenliğini ve değerlerini tehdit etmeye devam ettiği” ifade edildi. Böylece bir NATO zirvesi sonuç bildirgesinde, Çin ilk kez “endişe” veren bir ülke olarak yer aldı.

Rusya ve Çin’in arasındaki “stratejik ortaklık derinleştiğinin” de belirtildiği metinde, e “devlet ve devlet dışı aktörlerin kötü niyetli faaliyetleriyle karşı karşıyayız” vurgusu da yapıldı.

ABD istihbaratı tarafından, Pekin’in Ukrayna’daki savaşa yönelik bir saldırı uçağı geliştirdiğine dair kanıtlar olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı, Haziran ayında Rusya savunma sanayisine teknolojik destek sağladıkları gerekçesiyle ekonomik yaptırım uygulanacak olan Çinli şirketleri açıklamıştı.

Çin, Rusya’ya askeri yardım sağlamadığı konusunda ısrar ediyor, ancak Ukrayna’daki savaşın başladığı tarihten bu yana kuzey komşusuyla güçlü ticari bağlarını sürdürdü. Ayrıca NATO’yu, Hint-Pasifik bölgesinde varolan çatışmaları kışkırtmakla suçluyor.

Çin’den NATO’ya itiraz

Washington’daki Çin büyükelçiliği Çarşamba günü Çin’in Ukrayna krizinin ne başlatıcısı ne de tarafı olduğunu belirtti.

Büyükelçilik sözcüsü Liu Pengyu, “Çin, çatışmanın taraflarına silah tedarik etmiyor ve çifte kullanımlı ürünlerin (“dual-use items”) ihracatını sıkı bir şekilde kontrol ediyor, bu da uluslararası toplum tarafından takdir görüyor” dedi. Liu ayrıca, Çin’in Rusya ile ticaret yapmaktan ötürü “suçlanamayacağını” belirtti.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2084’ten itibaren gerileyecek
Erdoğan, Macron ile bir araya geldi

Öne Çıkanlar