6 Alevi çatı örgütünden ortak açıklama

GündemPolitika

Alevi kurumları: Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’nin içeriğini Alevi toplumu belirlesin.

Alevi çatı örgütü, Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri öncesinde ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri, Alevi toplumunun kutsal ve tarihi bir buluşma noktasıdır. Halkımızı yoğun bir şekilde katılmaya, Serçeşmemize ve dergahımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Türkiye Alevi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri öncesinde ortak yazılı açıklama yaptı.

“HACI BEKTAŞ VELİ ANMA ETKİNLİKLERİ, ALEVİ TOPLUMUNUN KUTSAL VE TARİHİ BULUŞMA NOKTASIDIR”

Yapılan açıklamada, “61. Ulusal, 35. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri yaklaşırken, bu etkinliğin manevi ve kültürel değerini koruma sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hacıbektaş Belediyesi’nin 60 yıldır düzenlediği bu önemli buluşmayı, asimilasyon politikalarına alet etmek isteyenlere karşı birlikte duracağız. Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri, Alevi toplumunun kutsal ve tarihi bir buluşma noktasıdır. Bu etkinlik, sıradan bir festival değil, on binlerce insanın ibadet için bir araya geldiği, hünkarımıza niyaz olduğu özel bir mekândır. Devletin gücünü kullanarak bu etkinliğe müdahale etmeyi marifet sayan anlayışlar, Alevi toplumunun değerlerine ve kutsallarına zarar vermektedir. Alevi kurumları olarak, Hacıbektaş Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalışarak bu etkinliği gerçekleştireceğiz. Etkinliğin düzenlenmesi sürecinde üzerimize düşen her türlü lojistik desteği seve seve sağlayacağız. Kamu kurumlarının bu tür etkinliklere davetli olarak katılması elbette makul ve olumlu karşılanabilir. Ancak, bu katılım, etkinliğin amacına ve doğasına uygun şekilde, davet üzerine ve saygı çerçevesinde olmalıdır.”

“HALKIMIZI, DERGÂHIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’nin içeriği ve düzenlenme şeklinin Alevi toplumunun kendi iradesiyle belirlenmesi gerektiği belirtilen açıklamanın devamında şunlar dile getirildi:

“Alevi kurumları olarak, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerinin tarihine, kültürüne ve manevi değerine saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Devletin ve kamu kurumlarının bu etkinliklere müdahil olmaktan ziyade, destekleyici ve saygılı bir tutum sergilemesini istiyoruz. Bu tür buluşmaların, Alevi toplumunun kendi iradesiyle ve özgürce gerçekleştirilmesi, toplumun birlik ve beraberliğini güçlendirecektir. Halkımızı yoğun bir şekilde katılmaya, Serçeşmemize ve dergâhımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hünkârımıza bağlıyız, onun makamı bize emanettir. Emanete sahip çıkanlara aşk olsun, ihanet edenlere lanet olsun.”

Kaynak: Pirha

İlginizi Çekebilir

Yaşlandıkça Neden Zaman Daha Hızlı Geçiyor Gibi Hissediyoruz?
1938 Dersim Soykırımı’nda katledilen ailesini toplu mezardan çıkarmak istedi, mahkeme ‘zaman aşımı’ dedi

Öne Çıkanlar