HDP Parti Meclisi Sözcüsü Günay: Yeni süreci birlikte inşa edeceğiz

GündemPolitika
 Dêrsim’da yapılan halk toplantısında “Yereli esas alın” çağrısı yapılırken, HDP Parti Meclisi Sözcüsü Ebru Günay, “Yeni süreci birlikte inşa edeceğiz” dedi.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) seçim sonuçlarının ardından başlattığı halk toplantılarını sürdürüyor. Bugün Dêrsim merkezde bir sinema salonunda yapılan toplantıya, HDP Parti Meclisi Sözcüsü Ebru Günay, HDP Dêrsim milletvekili Ayten Kordu, Alevi örgütleri, kentteki sivil toplum örgütleri ve halk katıldı.
‘YENİ SÜRECİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’ 
HDP Parti Meclisi Sözcüsü Ebru Günay, 14 Temmuz direnişçileri ve Amed Zindanı’nda direnen Sakine Cansız’ı anarak konuşmasına başladı. Onlardan kalan bir direniş mirasının olduğunu söyleyen Günay, “Bizler Seyit Rıza’lardan, Aysel Doğan’lardan tarihi direniş aldık. Onlardan öğrendiklerimiz, onların rehberliği ile bu yeni süreci birlikte öreceğiz, birlikte inşa edeceğiz” dedi.
‘DAHA GÜÇLÜ ÖRGÜTLENMEK İÇİN…’ 
Kadınlarla, gençlerle mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev toplantılar gerçekleştireceklerini söyleyen Günay, “Sizlerin süreci nasıl değerlendirdiğinizi görmek istedik. Seçim sürecini bizler, hepimizin önem atfettiği faşizme kaybettirme süreci olarak tanımlıyoruz. Ama sonrasında istediğimiz sonuçları alamadığımız içinde bir özeleştiri sürecine girdiğimiz ve bu süreçle yeni inşa edeceğimiz bir süreç başlattık. Bu süreci yürütürken ya da bu seçim atmosferini örgütlerken kuşkusuz Genel Merkez olarak taktik hatalarımız var, bu konuda özeleştirilerimiz olacaktır. Bizim göremediğimiz ve sizin ‘Şunu şöyle yapsaydınız’ dediğiniz ya da yeni döneme girerken ‘Şunlara dikkat edin’ dediğiniz meseleler var. Emek ve Özgürlük İttifakı ve Kurdistani İttifak ile bu süreci götürdük. Kuşkusuz Üçüncü Yol çizgisini hayata geçirme hedefiyle yola çıktık ama bunu ne kadar hayata geçirdiğimiz bizler açısından özeleştiri konularından biri. Seçim sürecinde kapatma tehdidi ile karşı karşıya kalmamız, yeni bir isimle seçime giriyor olmamız gibi birçok eksiğimiz var. Bu konuda herkes konunun farkındadır. Bunlar asla gerekçe değil, başarımızı gölgeleyecek etkenler değil. Bir direniş mirası ile yola çıktık. Yeniyi ve güçlüyü nasıl başarırız? Nasıl mücadele ederiz ve Üçüncü Yol’u hep beraber nasıl inşa ederizi sizinle konuşmak için buradayız. Halklara karşı sorumluluğumuz seçim endeksli değil halklara karşı sorumluluğumuz mücadele, direniş ve örgütlenmeyle ilgilidir. Daha güçlü örgütlenmek için bir aradayız” şeklinde konuştu.
Katılımcıların eleştiri ve önerilerini merkeze ileteceklerini söyleyen Günay, çalıştay ve toplantılar sonrasında daha güçlü bir mücadele hattı öreceklerini ifade etti.
Günay’ın ardından katılımcılar söz aldı. Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, “Özgür yaşamın yolunu gözlüyorsak, seçeneklerin sahibi bizsek seçeni de biz olmalıyız. Seçenekleri halk yaratıyor ve seçen bir başkası, tepeden ise asla bu yola da, bu hakikate de bu mücadele gitmez” diye belirtti. Yaşananların ciddi anlamda sorgulanması gerektiğine işaret eden Kulu, “ Her düşme yeni bir kalkışın odak noktasıdır” ifadesinde bulundu.
Ardından söz alan bir yurttaş partilerde oluşan merkeziyetçi yapıyı eleştirdi. Üçüncü Yol paradigmasının halka yeterince anlatılmadığını belirten yurttaşlar, siyasi partilerin genel merkeze sıkışmışlığından kurtulmasını önerdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Avukatlar: Siyasi mahkûmları kapsamayan af düzenlemesi, eşitlik ilkesine aykırı
EMEP Genel Başkanı Gürkan: Darbe girişimi tek adam rejiminin yolunu açtı

Öne Çıkanlar