1 Dolar 26,12 lira , 1 Euro 28,73 lira seviyesine yükseldi

EkonomiGündem

Euro kuru tarihi zirvesine yaklaştı.

Dolar/TL, önceki kapanışıyla aynı seviyeden, 26,08 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kuru, günün ilk saatlerinde 26,12 liraya kadar çıkmıştı.

Euro/TL ise yüzde 0,36 yükselişle 28,41’den fiyatlanıyor. Euro/TL, perşembe sabahı 28,66 seviyesini görerek, 28,73 olan tarihi zirvesine yaklaştı.

Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,06’lık yükselişle 1,08 seviyesinde bulunuyor.

Yurt içi ve yurt dışı gündem

Küresel piyasalar, enflasyon ve resesyon endişeleriyle negatif seyrini sürdürüyor.

Dünya genelinde ekonomik aktiviteye ilişkin kaygılar günden güne güçlenirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün açıklanan toplantı tutanaklarından alınan sinyaller de fiyatlamaları zorlaştırdı.

Söz konusu tutanaklar, bazı Fed yetkililerinin haziran toplantısında faiz oranının 25 baz puan artırılmasından yana olduğunu veya böyle bir teklifi destekleyebileceklerini belirttiklerini ortaya koydu.

Avrupa’da enflasyon ve resesyon endişesi varlık fiyatlarını baskılamaya devam ederken, Fransa’da devam eden olaylar da risk iştahını baskılamayı sürdürüyor.

New York borsasındaki satış ağırlıklı seyir yeni günde Asya pay piyasalarına da taşınırken, Çin hükümetinin daha fazla ekonomi destek paketi açıklamayabileceğine yönelik haber akışı da satış baskısını destekliyor.

/T24/

İlginizi Çekebilir

YSP’li Sinan Çiftyürek: Van’a yapılan ayrımcılık son bulmalıdır
Tutuklu 15 Kürt gazetecinin ilk duruşması 11 Temmuz’da yapılacak

Öne Çıkanlar