10 Ekim davasında karar duruşması yarın görülecek

3 gün sürecek 10 Ekim Ankara katliamı davasını yarın başlıyor. Karar duruşması öncesi 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile KESK, DİSK, TMMOB, TTB duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, 10 Ekim Ankara katliamının yarın başlayacak ve 3 gün sürecek karar duruşması öncesi ortak basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında karar duruşmasına katılım çağrısı yapıldı.
“Ağıtlarımız, gözyaşlarımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek” başlıklı açıklamayı kurumlar adına 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun okudu.
103 kişinin hayatını kaybettiği ve 500’e yakın insanın yaralandığı katliamın açtığı yaraların hala geçmediğini ifade eden Coşgun, “Evet, acımız tarifsiz, hasretimiz derin. Öte yandan öfkemiz de büyük” dedi. Coşgun, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Çünkü 2012 yılından beri emniyet tarafında izlenen ve kimlikleri bilinen katiller, itiraf edildiği gibi ‘kendilerini patlatmadan’ yakalanmamıştır. Emniyet canlı bomba saldırısı istihbaratı nedeniyle polisin kendini korumasını istemiş, ancak bu istihbaratı mitingin tertip komitesinden, mitinge katılan on binlerden gizlemiştir. Pimi çekenler, polisin yol uygulamasına ara verdiği saatlerde Ankara’ya giren adı, sanı, eşkali bilinen kişilerdir.  Katliamın ardından yapılan cenaze törenleri, anma törenleri de hedef alınmış, acımız ve öfkemiz plastik mermilerle, gaz bombalarıyla, soruşturmalarla bastırılmak istenmiştir. Bizim acımız ve öfkemiz şiddetle bastırılmak istenirken, dönemin Başbakanı ‘saldırının ardından oylarımız yükseliyor’ diyerek, bu saldırıdan siyasi kazançla çıktıklarını ifade edebilmiştir.”
Dava sacısının eksik mütalaasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Coşgun, “Bilsinler ki, ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek! Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar bu dava sürecek! Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak” diye belirtti.
‘IŞİD BAĞIRA BAĞIRA GELDİ’
KESK adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Gerçek sorumluların çıkarılması, emek, barış, demokrasi ve adalet mücadelesine sahip çıkmak için yarınki duruşma önemli. Herkesi Sincan’a davet ediyoruz” diye konuştu. Dışarıdan gelecek olanlar, ulaşım, barınma ve beslenme için kriz masası da oluşturduklarını ifade eden Bozgeyik, saat 7.30’da Sincan’a gitmek için Vedat Dalokay önünden araba kalkacağını söyledi.
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da göstermelik bir dava yürütüldüğünü belirterek, “IŞİD ülkemize bağıra bağıra geldi. Yanlış uygulanan siyasi politikaların tezahürüdür. Bu davanın büyük salonlarda görülmesi gerekirken Sincan’a kaçırılması bile düşündürücüdür. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.
TTB Merkez Konsey Üyesi Sinan Adıyaman ellerinden gelen her şeyi hem hekim olarak hem de kurum olarak yapacaklarını söyledi ve dayanışma için Sincan Adliyesi’ne çağrı yaptı.
DİSK Genel-İş Sekreteri Cafer Konca ise hukukun tam anlamında yerini bulmasının, kanayan yaraları biraz olsun dindireceğini söyleyerek hukuk mücadelesinden hep yan yana olacaklarını ve takip edeceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan, Putin ile telefonla görüştü
Şoygu ve Gerasimov hakkında tutuklama emri çıkarıldı

Öne Çıkanlar