Türkiye’deki 2 Kürt gazeteci İran’a iade edilmek isteniyor

GündemMedya

Türkiye’de bulunan 2 Rojhılatlı gazeteci İran’a iade edilmek üzere geri gönderme merkezine alındı. İran’a gönderilmeleri halinde hayati tehlikesi bulunan 2 Kürt gazetecinin serbest bırakılması isteniyor.

Rojhılatlı gazeteciler Reşad Muhammedi ve Fehmide (Ejin) Hüseyni, “yasal olmayan yollarla” Türkiye’ye girişi yaptıkları gerekçesiyle Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezin’de tutuluyorlar.

Gazetecilerin avukatı Av. Bülent Arar,  ‘hayati tehlikesi’ bulunan müvekkillerinin iade kararını durdurulması gerektiğini söyledi. Reşad Muhammedi ve Fehmide Hüseyni’nin gazeteci olduklarını, İran’ın hak ihlallerine ilişkin haberler yaptıkları için ülkelerine gönderilmelerinin büyük risk oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Çift olan Reşad Muhammedi ile Fehmide Hüseyni İran’a muhalif Tishk TV  ve KURD Kanal’ında uzun süre çalışmışlardı.

Fehmide Hüseyni televizyon kanalında haber spikerliği, Reşad Muhammedi ise teknisyen olarak görev yapmıştı.

Rojhılat’ın Meriwan kenti nüfusuna kayıtlı gazeteci çift, Eylül 2022’de Kürdistan Bölgesi’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliğinde ‘sığınmacı’ olarak kayıt altına alındıktan sonra  25 Mart 2024’ta Çanakkale’de bir otobüste gözaltına alınıyor.

Tekirdağ’da mahkemeye çıkarılan çift hakkında ülke sınırlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında sınır dışı kararı veriliyor ve Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine yerleştiriliyor.

Rûdaw’a konuşan avukat Bülent Arar, yakalandıkları günden itibaren Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’de tutulduklarını söyledi.

Bülent Arar her iki gazetecinin yaşam tehlikesi bulunduğu için mahkemeye itirazda bulunacaklarını ve Türkiye’de sığınmacı olarak kalmalarına izin verilmesini talep edeceklerini kaydetti.

Öte yandan gazeteci çiftin arkadaşı ve insan hakları aktivisti Keywan Durudi ise İran’a teslim edilmesi halinde hayati tehlikeleri bulunduğunu belirterek insan hakları örgütlerinin harekete geçmesini istedi.

/rd/

İlginizi Çekebilir

DBB itfaiyesi: Elektrik direğinden çıkan kıvılcımlar ekinlere düştü
AİHM sistematik insan hakları ihalleri nedeniyle Rusya’yı Kırım’da suçlu buldu

Öne Çıkanlar