28 yaşındaki aşırı sağcı Fransız siyasetçi Jordan Bardella kimdir?

DünyaGündem

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakına ciddi bir yenilgi yaşatan aşırı sağcı parti lideri Jordan Bardella, takipçileri tarafından “dönüştürücü bir figür” olarak adlandırılan, henüz 28 yaşında karizmatik bir genç.

2022’de Ulusal Birlik’in (RN) liderliğini üstlenen Jordan Bardella, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezci ittifakından iki kat daha fazla oy alarak Avrupa seçimlerinde önemli bir etki yarattı.

Bardella, “Yurttaşlarımız değişim arzusunu dile getirdi,” ifadelerini kullandı.

“Emmanuel Macron, bu akşam eli zayıflamış bir başkan.”

1995 yılında Paris’in bir banliyösünde İtalya göçmeni bir ailede dünyaya gelen Bardella, siyasi kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşadı. Fransız banliyölerinde 2005 yılında yaşanan şiddetli ayaklanmalardan etkilenerek 17 yaşında Marine Le Pen’in aşırı sağcı partisi RN’ye katılarak siyasete girdi.

İki yıl sonra siyasete atılmak için coğrafya eğitimini yarıda bıraktı. Bölgesel meclis üyesi, parti sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2019 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde henüz 23 yaşındayken RN’nin liste başı oldu.

Kasım 2022’de Marine Le Pen’in halefi olarak aşırı sağcı partinin başkanı seçildi. Ertesi yıl üst üste ikinci kez RN’nin lider adayı olarak atandı ve uzun yıllar partinin başında kalması bekleniyor.

Bardella, göçmenlik karşıtı RN partisine liderlik eden ve Le Pen ailesinin bir üyesi olmayan ilk kişi.

Marine Le Pen 2011 yılında babasını parti liderliğine getirmiş, 2015 yılında ise partiyi radikal ve aşırı sağcı kanattan uzaklaştırmak amacıyla babasını partiden ihraç etmişti.

Son iki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci olan Le Pen, parlamentoda parti lideri olarak kaldı ve 2027’de Fransa devlet başkanı olmak tekrar aday olması bekleniyor.

Ancak genç halefi, partiye oy vermek için daha genç bir kitleyi çekerek büyük bir cazibe merkezi olduğunu kanıtlıyor. Bardella’nın özenli dili, bir zamanlar Jean-Marie Le Pen tarafından başkentin batısındaki zengin bir bölgede yer alan bir şatodan yönetilen bir parti olan RN’nin imajının iyileştirilmesine katkıda bulundu. Medyada, televizyon programlarında kişiliğini ortaya koydu ve genç seçmenlerin ilgi gösterdiği popüler müzikler, ses efektleri ve video klipleri kullanarak sosyal medyada çok popüler oldu. Bir milyondan fazla takipçisinin olduğu TikTok‘u politikadan uzaklaşmış gençlere ulaşmak için bir araç olarak kullandığını söylüyor.

RN’nin AB seçimleri için baş adayı olan Bardella, ulusal sınır kontrolleri yaparak göçmenlerin serbest dolaşımını sınırlamak ve AB iklim kurallarını geri çekmek için kampanyalara imza attı.

Parti artık AB’den ve Euro bölgesinden ayrılmak istemiyor, ancak AB’yi içeriden zayıflatmayı hedefliyor. Seçimlerden önce bir televizyon tartışmasında AB’nin sonunu getirmekle suçlanan Bardella buna karşı çıktı ve “Ben Avrupa’ya karşı değilim. Ben Avrupa’nın çalışma biçimine karşıyım” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin ardından Avrupa’da önemli bir güç merkezi olmayı hedefleyen Bardella, partisini aşırı sağcı Almanya için Alternatif’ten (AfD) uzaklaştırdı ve bir dizi tartışmanın ardından Avrupa Parlamentosu’ndaki grupla artık ittifak yapmayacağını ilan etti.

AB’ye şüpheyle yaklaşan biri olarak, hiçbir Avrupa Parlamentosu raporuna imza atmaması ve parlamento komitesinin toplantılarının dörtte üçünü atlaması da pek şaşırtıcı değil.

Onu eleştirenler, önemli siyasi meselelere girmektense kamuoyundaki imajını geliştirmek için uğraşmakla suçluyor.

Aşırı solcu Avrupa milletvekili Manon Aubry, Bardella’nın son beş yıldır AP’deki oturumlara katılmayı sık sık ihmal etmesini gerekçe göstererek onu “hayalet parlamenter” olarak nitelendirdi.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Erbil’de iki aile arasında silahlı kavga: 2 ölü, 5 yaralı
Adalet Bakanı Tunç ile HSK üyeleri arasında müfettiş krizi çıktı

Öne Çıkanlar