81 yaşında, yüzde 93 engelli: ATK “cezaevinde kalabilir” raporu verdi

81 yaşındaki yüzde 93 engelli ağır hasta mahpus Abdulalim Kaya, hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor.

Adli Tıp Kurumunun (ATK) “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği 81 yaşındaki yüzde 93 engelli Abdulalim Kaya, 4,5 yıllık cezasının 1 yılını yattı, 3 buçuk yıl daha kalması gerekiyor. Yaşamını tek başına sürdüremeyen Kaya’nın yakınları tahliye edilmesini istiyor.

Amida Haber’den Zelal Sinayiç’in haberine göre, 81 yaşındaki ağır hasta mahpus Abdulalim Kaya 2008 yılında bir basın açıklamasına katıldığı için savcılık, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan dava açtı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaya’ya 8.5 yıl hapis cezası verdi. Kaya’nın cezası 2011 yılında Yargıtay tarafından onandı. 12 yıl boyunca firari yaşayan Abdulalim Kaya, Bursa’da geçirdiği bir ameliyattan sonra 14 Ekim 2020’de gözaltına alınarak tutuklandı. Bursa H Tipi Kapalı Cezaevine konulan Kaya, yapılan başvurular sonucunda sağlık problemleri nedeniyle 2 ay sonra tahliye edildi ve cezası 2 yıl süreyle ertelendi.

HASTANE: CEZAEVİNDE KALAMAZ

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kaya hakkında 12 Ekim 2022’de yüzde 93 engellilik raporu verdi. Raporda Kaya’nın “Hayatını yalnız devam ettiremeyeceği, cezasının infazı sırasında sürekli bakım ve tedaviye ihtiyaç duyacağı, infazına cezaevi koşullarında devam edemeyeceği, hükümlünün hastalığı kesin bir şekilde hayati tehlike arz etmekte olup, hayatını yalnız idame ettirmemesi mümkün görünmediği” tespitlerine yer verildi. Rapora rağmen Kaya 18 Mart 2023’te tekrardan tutuklanarak Batman M Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

ATK: CEZAEVİNDE KALABİLİR

Yeni yasal düzenlemeler ile cezası 4,5 yıla düşürülen Kaya, 18 Mart 2023’te yüzde 93 engelli raporu, böbrek yetmezliği, fıtık, tansiyon hastalığı, prostat kanseri, demans hastalığı gibi birçok rahatsızlığına rağmen bir yıldır ceza evinde tutuluyor. Avukatları ve ailesi tarafından cezasının ertelenmesi yapılan başvurular neticesinde, Kaya İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edildi. ATK, 31 Ağustos’ta “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

“TÜM ÇÖZÜM YOLLARINI DENEDİK”

Abdulalim Kaya’nın oğlu Feremez Kaya, babasının yatalak durumda olduğunu, cezaevi yetkililerin yardımı olmadan görüşe gelemediğini, arkadaşları olmadan ihtiyaçlarını tek başına giremediğini söyledi. Kaya, “Resmi olarak bütün iletişim kanallarını kullandım. Cumhurbaşkanına, Adalet Bakanlığına, ulaşmaya çalıştım. CİMER, gibi daha birçok kanaldan ulaşmaya çalıştım, birebir başvurularda bulundum. Fakat hiçbir çözüm elde edemedik. MHP hariç bütün siyasi parti ile kurum ve görüşlerden destekler geldi, basında ve Meclis’te gündeme geldi. Annemle beraber değişik etkinlikler yaptık, Ankara’da bildiri dağıttık. Dünya basınına yansıdı, Siirt’te sürekli gündemde. Fakat babamın tahliyesine çözüm olmadı” dedi. Kaya, yetkilere seslenerek babasını tahliye edilmesini istedi.

İlginizi Çekebilir

Avrupa Birliği, Navalni’nin ölümü nedeniyle 30 Rus’a yaptırım uygulayacak
UNICE Afganistan’da 330 binden fazla kız çocuğunun okula gidemeyeceğini açıkladı

Öne Çıkanlar