AB Raportörü Amor: Türkiye kayyımla umutları yok ediyor

GündemPolitika

AB Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, kayyım atamasına, “Halkın iradesini hiçe sayma” derken Almanya Yeşiller Partisi Parlamenteri Max Lucks da yerine kayyım atanan eşbaşkanın yanında oldukları mesajını verdi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk grubu başkanı, Almanya Yeşiller Partisi Parlamenteri Max Lucks, DEM Parti Hakkari Belediyesine atanan kayyıma tepki gösterdi.

AMOR: DEMOKRATİK İLKELERE SALDIRI

Sanal medyada yaptığı açıklama ile tepki gösteren Amor, DEM Parti Genel Merkezi hesabını etiketleyerek, “Ve böylece yeniden başlıyor” dedi. Amor, Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve kayyım atamasını anımsatarak, bu durumun demokratik ilkelere bariz bir saldırı olduğunun altını çizdi. Amor, “Bu durum halkın iradesini hiçe saymak ile eş değerdir. Türkiye hükümeti, ekonomik ve kalkınmayı canlandırma umudunu yok etmenin en hızlı yollarına başvuruyor” şeklinde tepki gösterdi.

LUCKS: AKIŞ’IN YANINDAYIZ

Max Lucks ise halkın DEM Parti adayı olan Akış’ı son yerel seçimlerde seçtiğini ve bunun demokrasinin ifadesi olduğuna işaret etti. Lucks kayyım atamasının ise demokrasi ifadesi olmadığını ve bu durumu kınadığının altını çizdi. Lucks, “Türkiye’deki tüm demokratlarla birlikte Mehmet Sıddık Akış’ın yanındayız” dedi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da kayyum protestosu
Kayyıma gerekçe yapılan davanın savcısı ‘FETÖ’den arananlar’ listesinde

Öne Çıkanlar