ABD: Gazze sahiline yüzer iskele yeniden kuruldu

DünyaGündem

🔴 ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 17 Mayıs’ta kurulumu tamamlandıktan kısa bir süre sonra fırtına nedeniyle parçalara ayrılarak işlevsiz hale gelen Gazze’deki yüzer iskelenin tamirinin bitirilip tekrar yerine konulduğunu açıkladı.

CENTCOM‘un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, yüzer iskelenin bugün yerel saatle 14.15 civarında Gazze sahiline yeniden kurulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Önümüzdeki günlerde CENTCOM, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının desteğiyle Gazze’ye hayati gıda ve diğer acil durum malzemelerinin hareketini kolaylaştıracak.” ifadesi kullanıldı.

ABD’nin insani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze sahiline iki aydan fazla bir sürede kurduğu ve 17 Mayıs’ta faaliyete geçen yüzer iskelenin birkaç hafta içinde kötü hava şartları nedeniyle parçalanarak işlevsiz kalması “fiyasko” eleştirilerine neden olmuştu.

Pentagon, ayrıca, ilk olarak 320 milyon dolar harcandığı açıklanan Gazze‘deki yüzer iskelenin toplam maliyetinin, tamiri dahil bu hafta yaklaşık 230 milyon dolar olarak yeniden belirlendiğini duyurmuştu.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Türkiye’den Almanya’ya beş ayda 14 bin iltica başvurusu yapıldı
Cumartesi Anneleri yargılanıyor: Vazgeçmeyeceğiz

Öne Çıkanlar