ABD Temsilciler Meclisi üyesi 57 vekilden Başkan Biden’a mektup: Refah saldırısını önle

DünyaGündem

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili onlarca üyesi, Başkan Joe Biden yönetimine bir mektup yazarak, İsrail’in, Gazze Şeridi’nin Refah kentine olası saldırısını engellemesini istedi. 

İsrail ordusu, savaşın başlarında Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah kentini “güvenli bölge” ilan etmiş bunun üzerine yüz binlerce Filistinli buraya sığınmıştı.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a kara saldırısı başlatmaya hazırlanıyor.

BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ise İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırısının insani felaketle sonuçlanacağı uyarısında bulunuyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin 212 Demokrat üyesinin 57’si, Başkan Joe Biden’a yazdıkları ‘acil’ mektupta, Netanyahu hükümetini Refah’a topyekûn bir saldırıdan vazgeçirmek için mümkün olan her türlü tedbiri almaya çağırdı.

Temsilciler Meclisi üyeleri Pramila Jayapal ve Madeleine Dean’in öncülük ettiği ve toplamda 57 vekilin imzaladığı mektupta, şöyle denildi:

“Refah’a yönelik geniş çaplı saldırıyı önlemek amacıyla İsrail hükümetine yapılan saldırı amaçlı askeri yardımların derhal kesilmesi için sizi mevcut yasa ve politikaları uygulamaya çağırıyoruz. Buna halihazırda yasalaşmış olan mevzuattan kaynaklanan İsrail yardımları da dahil. Vahim koşullara rağmen İsrail hükümetinin Refah’a yönelik geniş kapsamlı bir saldırının eşiğinde olduğu bildiriliyor. İsrail’in Refah’a saldırması, bölgeyi ne İsrail’in ne de ABD’nin göze alamayacağı daha geniş çaplı bir savaşın eşiğine getirerek yeni bir tırmanma sarmalının başlaması riskini taşıyor. Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği korkunç terör saldırılarından önce Refah’ta 280 bin Filistinli yaşıyordu. Şimdi ise yaklaşık 1,4 milyon insan barınıyor. Bu aşırı kalabalık gıda, su ve ilaç kıtlığı nedeniyle daha fazla acı çekilmesine neden oldu. Refah’a yönelik geniş çaplı bir saldırının önüne geçilmesi amacıyla, İsrail hükümetine yönelik bazı saldırı amaçlı askeri yardımların derhal kesilmesi için sizi mevcut yasa ve politikalara başvurmaya çağırıyoruz. İsrail hükümeti uluslararası hukuka riayet etmeyecek ve sivilleri korumayacaksa, ABD masum yaşamı korumak için harekete geçmelidir. Sizi, rehineleri evlerine döndürecek ve herkes için emniyet ve güvenliğe giden yolu inşa edecek kalıcı bir ateşkes sağlanması yönündeki çalışmaları sürdürmeye çağırıyoruz”

Beyaz Saray mektuba dair yorum yapmadı. Basının bu yöndeki sorularını da yanıtsız bıraktı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkes görüşmeleri için dün (1 Mayıs) İsral’e geldi.

Netanyahu ve Blinken, Kudüs’te 2 buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Blinken, yaptığı açıklamada, İsrail’in olası Refah saldırısında “Filistinli sivilleri koruyacak bir plan görmediklerinin” altını çizerek Washington’ın böylesi bir saldırıyı destekleyemeyeceği yönündeki daha önceki açıklamasını yineledi.

Görüşmenin ardından İsrail cephesinden ise, ABD’nin tutumuna ve BM’nin “trajediye yol açacağı” uyarısına rağmen Refah operasyonunun başlayacağı açıklaması geldi.

Başbakan Binyamin Netanyahu da, “Hamas’la anlaşma olsa da olmasa da Gazze’nin Refah kentine saldıracağız” açıklamasında bulundu.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Ali Yerlikaya: 1 Mayıs’a 78 ilde 241 bin kişi katıldı
1 Mayıs’ta gözaltına alınanlardan 175’i serbest bırakıldı

Öne Çıkanlar