ABD uçakları Biden’ın talimatıyla Ketaib Hizbullah’ın üslerini bombaladı

DünyaGündem

 ABD Başkanı Joe Biden’ın emri üzerine ABD güçleri, Ayn el Esad’daki üslerine düzenlenen saldırıya misilleme olarak Irak’tali Ketaib Hizbullah ve diğer İranlı silahlı gruplar tarafından kullanıldığı iddia edilen üç üssü bombaladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaptığı açıklamada, saldırıların İran destekli güçler tarafından Irak ve Suriye’deki ABD ve uluslararası koalisyon güçlerine yönelik bir dizi saldırıya doğrudan yanıt olduğunu söyledi.

Austin, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Biden’ın talimatıyla ABD’nin, Irak’ta İran destekli milis grupların kullandığı 3 tesisi vurduğunu duyurdu.

Saldırıları “gerekli” ve “orantılı” şekilde niteleyen Austin, “Bu saldırılar, İran destekli milislerin Irak ve Suriye’de ABD ve Koalisyon personeline yönelik bir dizi tırmandırıcı saldırıya doğrudan yanıt olarak veriliyor” ifadesini paylaştı.

Austin, ABD’nin çıkarlarını savunmak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini belirterek, bölgedeki çatışmaları tırmandırmaya çalışmadıklarını söyledi ve İran destekli saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Savunma Bakanı, kendisinin ve ABD başkanının güçlerini ve çıkarlarını korumak için gerekli adımları atmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Bölgede gerilimi artırmaya çalışmadıklarını da vurguladı.

ABD Merkez Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, üç üs, füze fırlatma eğitim sahaları, insansız hava araçları ve depolardan oluşuyordu.

Irak resmi makamlarından konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Reuters’a konuşan iki ABD yetkilisi, ABD’nin Irak’ta İran destekli milislerle bağlantılı hedeflere saldırılar düzenlediğini söyledi.

Ölü sayısına ilişkin resmi bir rakam açıklanmazken, ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

Kaynak: Rudaw

 

İlginizi Çekebilir

ABD’de ‘işkence gibi’ bir infaz yöntemi Perşembe günü ilk kez uygulanacak
Gazeteci Ahmet Kanbal’ın paylaşmadığı fotoğraf, iddianamede suç unsuru olarak yer aldı

Öne Çıkanlar