ABD’de Seri katil zanlısı Heuermann’ın evi 6 gün boyunca arandı

DünyaGündem

ABD’yi sarsan “Gilgo Plajı seri cinayetlerini” gerçekleştirdiği iddiasıyla tutuklu bulunan seri katil zanlısı  Rex Heuermann’ın Massapequa Park’taki evinde tam 6 gün boyunca arama yapıldı. 

Geçtiğimiz geçtiğimiz Temmuz ayında Manhattan’da mimarlık yapan 60 yaşındaki Rex Heuermann “Gilgo Plajı seri cinayetleri’’ seri katil olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

BBC’nin harbine göre New York’un Long Island bölgesinde, 1996 yılından itibaren öldürülen kişilerden 4’ünün seri katil zanlısı olarak Temmuz ayında tutuklanan Rex Heuermann’ın evinde polis yeniden arama yaptı.

Geçen hafta Pazartesi günü başlayan arama dün akşam sona erdi. Aramanın sona erdiğini cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten Suffolk Başsavcısı Ray Tierney açıkladı. Başsavcı gazetecilerin aramanın nedeniyle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

Seri katil zanlısı Heurmann’ın Massapequa Park’taki evinde yapılan aramada, polisin evden çok sayıda delil niteliği taşıyan eşyayı kamyonlara yükleyip incelemek için götürdüğü kaydedildi.

Heuermann’ın evindeki aramalara, New York eyalet polisinin de eşlik ettiği belirtildi. Arama sırasında seri katil zanlısının 59 yaşındaki eşi Asa Ellerup ve 34 yaşındaki oğlu Christopher Sheridan’ın Güney Carolina’da olduğu kaydedildi.

Pazartesi günü başlayan aramada, evdeki tek aile bireyinin seri katil zanlısının 27 yaşındaki kızı Victoria Heuermann olduğu ve polisin gelmesinin ardından evden çıktığı belirtilmişti. Victoria Heuermann, polisin arama çalışmalarını sonlandırmasının ardından bugün avukatıyla birlikte eve döndü. Victoria Heuermann’ın avukatı Robert Macedonio, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 gün süren aramaların odak noktasının evin bodrum katı olduğunu söyledi.

Long Island’da 14 yıl sonra tekrar başlatılan arama çalışmaları, çok sayıda bilinmezin olduğu seri cinayetlerle ilgili yeni kurban veya kurbanların olabileceği şüphelerine neden oldu.

Güvenlik güçleri ve savcılık seri katil zanlısının evinde yaptıkları aramayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Seri cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten Suffolk Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü, VOA Türkçe ve diğer medya kuruluşlarının, “Seri katil zanlısı Heurmann’ın evinde yapılan aramalarda yeni ele geçen delillerin niteliği ve polisin seri katil zanlısı Heuermann’ın suçlandığı dört cinayet dışında işlenen diğer 7 cinayetle ile ilgili bir soruşturmanın olup olmadığı” sorularını yanıtsız bıraktı.

20 yıldan uzun bir süredir failleri bulunamayan seri cinayetlerle ilgili soruşturmayı yürüten Suffolk Başsavcısı Ray Tierney, bir ay önce ormanlık alanda kadavra köpekleri eşliğinde başlatılan arama çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Devam eden bir soruşturmayla ilgili gelişmeler olursa gereken yapılır” diye konuşmuştu.

Yaklaşık 10 aydır tutuklu yargılanan seri katil zanlısı Heurmann’ın bir sonraki duruşma günü 18 Haziran.

Heuermann, seks işçileri Melissa Barthelemy, Megan Waterman, Amber Costello ve Maureen Brainard-Barnes’ı öldürmekle suçlanıyor. Savcılığın, Heuermann’ın diğer yedi cinayetle ilgili olup olmadığını araştırdığı belirtiliyor.

Polis geçen ay da günlerce kadavra köpekleriyle, daha önce bazı cesetlerin bulunduğu Manorville kasabasının ormanlık alanında 1996 yılından beri işlenen seri cinayetlerle ilgili arama yapmıştı.

Bu cinayetlerle ilgili bir veya daha fazla seri katil olduğu iddialar arasında yer alıyor. Geçen ay 14 yıl sonra bölgede aniden tekrar başlatılan arama çalışmaları ve ardından seri katil zanlısı Heuermann’ın evinde 6 gün boyunca süren aramalar, çok sayıda bilinmezin olduğu seri cinayetlerle ilgili soruşturmanın daha da derinleştirildiğini gösteriyor.

1996 yılından itibaren işlenen cinayetlerle ilgili bir veya daha fazla seri katil olduğu da iddialar arasında yer alıyor.

Rex Heuermann, seks işçileri Melissa Barthelemy, Megan Waterman, Amber Costello ve Maureen Brainard-Barnes’ı öldürmekle suçlanıyor.

Rex Heuermann, seks işçileri Melissa Barthelemy, Megan Waterman, Amber Costello ve Maureen Brainard-Barnes’ı öldürmekle suçlanıyor.

2010 yılında kayıp olduğu bildirilen hayat kadını 24 yaşındaki Shannan Gilbert’i arayan güvenlik güçleri, Gilgo Plajı’nda farklı zamanlarda öldürülen dört ayrı kadının kalıntılarına ulaşmıştı. Yine aynı bölgede daha sonra da iki yaşlarında bir bebek, Asyalı bir genç erkek ve üç ayrı kadının ceset kalıntıları bulunmuş, aranan Gilbert’in kalıntıları da yaklaşık bir yıl sonra ortaya çıkarılmıştı. Bölgede farklı zaman dilimlerinde, birbirine yakın olarak 11 ceset, seri katil veya seri katillerle ilişkilendirilmişti.

O yıllarda bölgede büyük paniğe neden olan öldürülme vakalarından sonra New York tarihindeki en önemli seri katil cinayeti soruşturmalarından biri başlatılmıştı.

“Gilgo Plajı seri cinayetleri” olarak kayıtlara geçen vakalarla ilgili 13 Temmuz tarihinde Manhattan’da mimarlık yapan 60 yaşındaki Rex Heuermann, seri katil olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

Heuermann, Ocak ayında hakkında hazırlanan iddianamede farklı zaman dilimlerinde dört ayrı kadını öldürmekle suçlanmış ancak hakkındaki cinayet suçlamalarını reddetmişti.

/BBC/

İlginizi Çekebilir

İsrail’in Refaha’a yönelik bombardımanları devam ediyor
Rus casusu Alman yüzbaşıya 3,5 yıl ceza verildi

Öne Çıkanlar