Amerika: F-16 alımında Türkiye ile imza çok yakın

DünyaGündem

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım” açıklaması yaptı.

ABD Büyükelçisi Flake, Yeni F-16’Ların Türkiye’ye Satışında Ileriye Doğru Büyük Bir Adım Atıldığını Açıkladı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı kaynakları da haftalık bilgilendirme toplantısında F-16 Alımına ilişkin Değerlendirme Yaptı. Bakanlık kaynakları, sürecin takvime uygun olarak olumlu şekilde ilerlediğini bildirdi.

ABD Büyükelçisi Flake, yeni F-16’ların Türkiye’ye satışında ileriye doğru büyük bir adım atıldığını açıkladı.

Flake, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler Departmanı da “ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’den açıklama

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında da ABD ile F-16 satışına ilişkin değerlendirme yapıldı.

Bakanlık kaynakları, ABD’den alınacak F-16 uçaklarında son durumun ne olduğuna ilişkin sorulara “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir.” yanıtını verdi.

Kaynak: NTV

 

İlginizi Çekebilir

Özel’den açıklama: Erdoğan CHP’yi 11 Haziran’da ziyaret edecek
Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü yangında söndürme sistemi kapalıymış

Öne Çıkanlar