ABD’den S-400 şartı: Sorun çözülürse, F-35 ailesine dönüşünden memnuniyet duyarız

DünyaGündem

İsveç’in NATO’ya üye olan protokolün onaylanmasının ardından Türkiye’ye F-16, Yunanistan’a da F-35 savaş uçaklarının satış sürecini hızlandıran ABD, yönetimi Türkiye’ye F-35 satışı için Rusya’dan alınan S-400 savunma sistemlerini öne sürdü.

Ankara’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve F-16 savaş uçağı alımıyla ilgili soruları cevapladı.

Bold Haber Ajansı’nda yer alan haberde; CNNTürk’e konuk olan Nuland, Ankara’nın F35 programından çıkarılmasıya ilgili, “Patriot satışını müzakere ediyorduk ve bu müzakereler devam ederken Türkiye başka bir yöne gitti… Açıkçası, eğer S-400 meselesini çözebilirsek, ki bunu istiyoruz, ABD Türkiye’yi F-35 ailesine geri kabul etmekten memnuniyet duyacaktır. Ama önce bu diğer meseleyi çözmeliyiz ve bunu çözerken de Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız.” dedi.

“S-400 MESELESİNİ ÇÖZEBİLİRSEK”

Nuland ziyaretinin, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasının hemen sonrasına denk gelmesinin tesadüf olmadığını ve iki ülke arasındaki ilişkileri “yeniden canlandırmak” amacını taşıdığını belirtti. Nuland, Türkiye’nin ABD yapımı F-16 jetlerinin ve modernizasyon kitlerinin satın alınması için Kongre’nin onayına ihtiyaç duyan anlaşma konusunda da konuştu. Nuland, “Türkiye’nin F-16 filosunu geliştirmesinin Amerikan güvenliği ve bu düzeyde tam aktif ve katılımcı olmanın müttefikler arasında yük paylaşımı için önemli olduğu” konusunda Amerikalı milletvekillerini ikna etmek için çaba sarf edildiğini bildirdi.

Nuland ayrıca yeni jetlerin ne zamana hazır olacağını bilmediğini, ancak Türkiye’nin bu F-16’ları almasının ABD için öncelikli olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ardından Türkiye’ye 40 F-16 savaş uçağının satışı ve mevcut F-16’ların modernizasyonu konusunda Kongre’ye resmi bildirimde bulunmuştu. 15 günlük bildirim süresi cuma günü başladı.

İlginizi Çekebilir

CIA direktöründen çarpıcı açıklama: Ortadoğu patlamaya hazır
Kremlin: NATO’nun askeri tatbikat düzenlemesi Rusya için tehdit

Öne Çıkanlar