ABD’nin inşa ettiği liman üzerinden Gazze’ye yardım başladı

DünyaGündem

Gazze’deki sivillere ulaştırılacak yardım teslimatları, Cuma günü Gazze Şeridi açıklarında ABD tarafından inşa edilen geçici yüzer iskeleye ulaşmaya başladı. İsrail, Hamas ile savaş halinde olduğu ve kıtlık tehlikesinin baş gösterdiği kuşatma altındaki Gazze’ye daha fazla yardım malzemesi girmesine izin vermesi yönünde giderek artan bir baskı altındaydı.

Geçici yüzer iskele İsrail’in Aşdod limanında önceden monte edildi ve Perşembe günü kendi liman altyapısı olmayan Gazze kıyısındaki yerine taşındı. Ancak ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamaya göre hiçbir ABD askeri karaya çıkmadı.

Birleşmiş Milletler Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, Cuma günü yaptığı açıklamada, aylarca süren görüşmelerin ardından BM’nin “insani yardım operasyonlarının tarafsızlığına ve bağımsızlığına saygı gösterdiği sürece, yüzer iskeleden Gazze’ye yardım gönderilmesini desteklemeyi ve düzenlemeyi kabul ettiğini” söyledi.

İskeleye indirilen yardımlar Kıbrıs Rum Kesimi’nden bir deniz koridoru üzerinden gelecek ve burada ilk olarak İsrail tarafından denetlenecek. İngiltere, Cuma günü yaptığı açıklamada, iskele üzerinden ilk yardım sevkiyatını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan bir BM yetkilisi, Dünya Gıda Programı’nın iskele yakınlarında konuşlanmış az sayıda personelinin, yardımların Gazze’ye dağıtımını koordine edeceğini söyledi.

BM en etkili yolun karadan yardım sevkiyatı olduğu konusunda kararlı

Ancak BM, 2 milyon 300 bin kişinin yaşadığı Gazze’deki insani krizle mücadelede “en uygun, etkili ve verimli” yolun karadan yardım sevkiyatı olduğu konusunda kararlı.

BM yetkilisi Ferhan Hak, “Gazze’deki muazzam ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda, yüzer iskelenin Refah, Kerem Şalom ve Erez de dâhil olmak üzere Gazze’ye yardım ulaştıran mevcut kara geçişlerini desteklemesi amaçlanıyor; herhangi bir geçişin yerini alması amaçlanmıyor” dedi.

Yardım grupları, Birleşmiş Milletler ve İsrail’in en yakın müttefikleri, Hamas liderliğinde 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen saldırıların ardından İsrail’in geçen yıl başlattığı harekâtla büyük ölçüde tahrip edilen Gazze’ye yardım ulaştırmak için daha fazlasını yapmasını talep ediyor.

Gazze’de Hamas kontrolündeki medya ofisi iskele inşasınının Washington’un “imaj çalışması” olduğunu iddia etti.

Hamas, Cuma günü yaptığı açıklamada “Gazze’deki silahsız Filistin halkına yönelik kasıtlı ve önceden planlanmış aç bırakma ve abluka politikasından İsrail işgalini ve ABD yönetimini tamamen sorumlu tutuyoruz” dedi.

Refah’a operasyon beklentisi insani yardıma ihtiyacı arttırdı

Savaş nedeniyle yerinden edilmiş olan ve Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde barınan yüz binlerce insanın İsrail saldırısı beklentisiyle Gazze’nin merkezindeki bölgelere tahliye edilmesi, insani yardıma olan ihtiyacı daha da arttırdı.

İsrail yardım çabalarını hızlandırdığını açıkladı. İsrail ordusu, Perşembe günü Kerem Şalom ve Erez geçişlerinden un ve yakıt taşıyan 365 kamyonun giriş yaptığını bildirdi. Refah’tan tahliye edilen insanlar için İsrail’in insani bölge ilan ettiği El Mevasi bölgesine de yüzlerce çadır gönderildi.

İsrail ayrıca kısa bir süre önce Gazze’nin kuzeyindeki mevcut Erez geçidine yakın yeni bir noktadan malzeme nakletmeye başladı. Ancak Erez ve Kerem Şalom’un güney geçişleri, askeri operasyonlar nedeniyle kesintiye uğradı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada “uluslararası hukuka uygun olarak insani yardımın kara, hava ve deniz yoluyla Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermek için çabalarını sürdüreceklerini” kaydetti.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray: İsrail savunmasız bırakılmıyor
Suudi Arabistan’da ülke tarihinin ilk mayolu defilesi düzenlendi

Öne Çıkanlar