ABD’nin Irak ve Suriye’derki bombardımanı BM Güvenlik Konseyi’nin gündeminde

DünyaGündem

 BM Güvenlik Konseyi bugün ABD’nin Irak ve Suriye’deki bombardımanı gündemiyle toplanacak.

Bu, BM Güvenlik Konseyi’nin Orta Doğu’daki durumla ilgili olarak 24 saatten kısa süre içinde yapacağı ikinci toplantı olacak. Toplantı New York saatiyle 10.00’da gerçekleşecek.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın talebi üzerine ABD’nin Irak ve Suriye’deki silahlı gruplara yönelik saldırılarını görüşmek üzere bu sabah toplandı. Toplantıda Rusya ve Çin, ABD’yi Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırmakla suçladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisii Vassily Nebenzia, ABD ve müttefiklerinin kurallara dayalı uluslararası sisteme kasıtlı olarak zarar verdiğini ve yeni oluşturulan düzenin “çete gibi” hareket etmeyi kolaylaştırdığını savundu.

ABD’nin saldırılarının mevcut ateşi alevlendirmeyi amaçladığını kaydeden Nebenzia, bunun da temel amacının ABD’nin dünyadaki hakim konumunu ne pahasına olursa olsun korumak olduğunu dile getirdi.

Nebenzia, “Kararlı bir şekilde ABD’nin egemen bir devlete karşı saldırı eylemini kınıyor, istikrarsızlığı artırma riski barındırdığını ifade ediyoruz” dedi.

Bunun Gazze’de eşi benzeri görülmemiş şiddeti de körükleyen bir adım olduğunu kaydeden Nebenzia, “ABD ve uşakları İsrail’in Gazze’de insanlık dışı ve kanlı operasyonunu sürdürmesine izin veriyor, buna BMGK’de ateşkes çabalarını engellemek de dahil” açıklamasını yaptı.

Nebenzia, tüm uluslararası topluma söz konusu anlamsız saldırıları kınama çağrısında bulundu.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Çağlayan Adliyesi’nde polis noktasına silahlı saldırı: 2 polis yaralandı!
Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Irak’a gitti

Öne Çıkanlar