Abdullah Demirbaş: HDP kilit parti değil, iktidar aday partidir

Yazarlar

Türkiye’de iktidar her geçen gün iktidar kan kaybediyor ama muhalefet denilen partilerin de oyu artmıyor. Çünkü bu partiler topluma güven vermiyor, yaşanan sorunlarına cevap olamıyorlar.

Ayrıca toplum denenmişleri yeniden denemek istemiyor ve çoğu ne olacak diye gözlemliyor. Seçmen kim dertlerine doğru bir çözüm sunarsa oraya gidecek.

HDP tam da bu noktada iyi bir çıkış yapmalı. Artık defansta değil atağa geçmeli, gol atma çabasında olmalı. Bu kadar kriminalize edilmesi ve kapatılmaya çalışılmasının nedeni biraz da bu. Çünkü HDP’nin çıkış yapacağından korkuyorlar.

HDP artık Türkiye’de iktidar belirleyen kilit parti değil iktidar olabilecek partidir. Bu konuda 3 temel öneri sunulabilirim ve tabi bu öneriler çoğaltılabilir de:

1 – Politik araştırma geliştirme merkezi kurup toplumun sorunlarını iyi analiz edip somut çözüm projeleri üretmeli ve bunun programını yapmalıdır.

Bunun için akademisyenlerden, aydınlardan , STK’lardan vb. kurumlardan görüş almalı, ilgili kesimlerle yanyana gelerek toplantılar yapılmalı, bu toplantılardan çıkacak tezler halkın görüşlerine sunulmalı. Sadece bu çaba bile bir sinerji yaratacaktır. Eğitim, sağlık, adalet, dışişleri, içişleri, yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk,vb. konularda somut çözümler oluşturulmalıdır.

2 – İkincisi, ittifak ve diploması çalışması hız kazanmalıdır.  Öncelikle Kürt ittifakı, Kürdistan ittifakı ve demokrat aydın, yazar, liberaller ve sistemden rahatsız olan tüm kesimlerle, sol-sosyalist kesimlerle, inanç çevreleriyle görüşülmelidir.

Diplomatik anlamda, uluslararası güç merkezleri ve finans çevreleri ile görüşülmeli. Örneğin İngiltere, Amerika, Çin, Rusya, Fransa, Almanya, İsrail, Mısır vb. çevrelerle ve finans çevreleri ile görüşüp istikrarın ve demokrasinin, hak ve özgürlüklerin onlar için de kazanç olacağı anlatılmalıdır.

3- Üçüncüsü, siyasetimizin temel kaynağı olan halkla buluşulmalı, dokunulmalı, anlatılmalıdır.

Özellikle kadın boyutuyla yapılacak çalışmalar en temel sıçramayı ve gelişmeyi sağlayacaktır. Çalışmalar bu ana eksende yer almalıdır. Yaratılacak sinerji HDP’yi iktidarı belirleyen durumdan, iktidar olmaya taşıyacak en temel ihtiyacımızdır.

Tabi bu öneriler bir tartışma yaratıp zenginleştirilmelidir. Çünkü insanlar artık ne AKP’ye ne de karşısında yer alan denenmişlere güvenmiyor.

Çözüm sunulmazsa yarın AKP iktidar gücünü kullanarak yapacağı bir manevra ile halkı yanına çekebilir.

Bu muhalefetin zaten kazanma derdi yok!

İlginizi Çekebilir

Uğur Güney Subaşı: All Rise!
Hakan Tahmaz: Liderler zirvesinde HDP’nin olmamasının anlamı

Öne Çıkanlar