Ahmet Türk: Muhalefet partileri demokrasi adına kayyıma tepki göstermeli

GündemPolitika

Türkiye İçişleri Bakın Ali Yerlikaya tarafından DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevinden uzaklaştırılarak, yerine kayyım atandı. Belediyeye kayyım atanmasını eleştiren Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, muhalefete tepki gösterme ve dayanışma çağrısı yaptı.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın sorularını cevaplayan Ahmet Türk, “Muhalefet partileri suskun kalmamalı, demokrasi adına tepki göstermeli” dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, Ahmet Türk’e sorulan sorular ile cevapları şöyle:

Kayyum atanmasını bekliyor muydunuz?

Hukukun, demokrasinin olmadığı bir ülkede her şey bekleyebiliriz. Ama bu kaçıncı? Bu anlayışla nereye götürecekler Türkiye’yi, onu bilemiyorum.

Hakkari Belediye Başkanı’yla ilgili seçilmesine engel oluşturacak bir durum var mıydı?

Yok canım. Birini almak isterlerse ellerinde itirafçı var. Polis var. İstedikleri gibi kullanıp haklarında dava açılıyor. Görevden alınmayı meşrulaştırmak için yapıyorlar. Yöntem aynı. Değişmeyen bir yöntem yıllardan beri.

Seçimden sonra hava sanki biraz olumluydu…

Olumlu bir hava yok. Bu üçüncü artık. Kayyumun bir anlamı olmadığı ortaya çıktı. İradesine ipotek koyulduğunda halk her zaman cevabını verdi. Bu şekilde gitmeyeceği gibi bir düşünce vardı herkeste. Bir, iki, üç. “Bundan sonra kayyum atanmaz, üç kezdir denediler” (diye düşünülüyordu) fakat değişen bir şey olmadı.

Siz de yakın zamanda ceza aldınız. Aynı koşullar sizin için de geçerli…

Bilemiyoruz, nasıl olur. Henüz istinaf var, Yargıtay var. Kesinleşmiş bir ceza yok ki.

Nasıl bir tutum alacaksınız?

Ankara’dayım, genel merkeze geçeceğim.

Kayyum kararına tepki nasıl seçmeninizde?

Mutlaka tepki olur. Sonuçta iradesine ipotek konulmuş. Elbette bunun demokratik tepkisini göstermek gerekir.

Geldi gelecek diye bir beklenti var mıydı?

Kaygılar vardı ama çok da fazla kayyım atanacağını düşünmüyorduk.

Diğer partilerden beklentiniz var mı?

Demokrasinin olmadığı bir süreçte demokrasiye inanan, halk adına hareket edenlerin elbette ki kendisini göstermesi gerekiyor. İsterse sol parti olsun, isterse sağda olsun. Sonuçta bir seçim yapılıyorsa, halk iradesine başvuruluyorsa, o iradeye saygı duymak gerekir. Muhalefet partileri suskun kalmamalı, demokrasi adına tepki göstermeli.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti ile ilgili ekleyeceğiniz bir şer var mı?

Sonuçta yıllardan beri iktidarda, güç kaybettikçe kayyuma başvurarak, kendini ayakta tutmak isteyen bir iktidar var. Halk asla böyle bir anlayışa prim vermez. Aslında kendi kuyularını kazıyorlar bu şekilde davranmakla.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Hakkari, Van ve Diyarbakır’da eylem ve etkinlik yasağı
Sırrı Sakık: İki belediye iki ayrı hukuk

Öne Çıkanlar