Akademisyenler gerekçe gösterilmeksizin işten çıkarıldı

GenelGündem

Fenerbahçe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çiğdem Boz’un da aralarında bulunduğu bazı akademisyenler gerekçe gösterilmeksizin işten çıkarıldı. Akademisenlere, haklarını kullanmaları halinde tazminatlarının ödenmeyeceği yönünde tehditte bulunulduğu öğrenildi.

Prof. Dr. Çiğdem Boz, Evrensel gazetesine verdiği röportajda 12 Haziran 2024’te rektörlük temsilcisi tarafından görüşmeye çağrıldığını, üniversite ile arasında belirli süreli iş sözleşmesi olduğunu, normal şartlarda kıdem tazminatı hakları olmasa da yönetimin jest yaparak 180 bin TL ödeme yapmaya hazır olduğunu, fakat mahkeme yoluna gitmesi durumunda bu ödemeyi yapmayacaklarını ilettiğini anlattı.

Çiğdem Boz durumu, “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu gereğince sözleşmelerimizin süresiz olması gerekiyor” şeklinde açıklıyor. Fakaz sözleşmeler 4857 sayılı İş Kanunu üzerinden yapılmış. Dolayısıyla mahkemeye gidilmesi durumunda bu usulsüzlük ortaya çıkabilir ve daha fazla tazminat doğması da mümkün. Avukatlar, sebepsiz sona erdirme nedeniyle tüm özlük haklarının alınabileceğini belirtiyor.

Prof. Dr. Çiğdem Boz: “Sonuna Kadar Mücadele”

Boz, X  hesabından yaptığı açıklamada bu zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceğini açıkladı. Ayrıca yine aynı hesabında sessiz kalan bazı meslektaşlarına da sitem etti.

İlginizi Çekebilir

Putin 24 yıl sonra ilk resmi ziyaret için Kuzey Kore’ye gitti
Antep’teki “mülteci” açıklamasına tepki: “Mültecileri hedef almak sermayenin lehine olur”

Öne Çıkanlar