AKP’li vekilin oğlunun düğünü için Üniversite konferans salonunu tahsis edildi

GenelGündem

Öğrencilerin bahar şenliklerini yasaklayan Haliç Üniversitesi, AKP’li vekilin oğlunun düğünü için konferans salonunu tahsis edip süsledi. Öğrenciler, üniversitedeki gerici uygulamalara da tepkili.

İstanbul Haliç Üniversitesi yönetiminin gerici uygulamalarına karşı öğrencilerin tepki ve eylemleri devam ediyor. Her yıl yapılan bahar şenliği Rektör Nihat İnanç tarafından Gazze’de yaşanan soykırım gerekçe gösterilerek iptal edilirken AKP Grup Başkan Vekilinin oğlunun düğünü için üniversite konferans salonu tahsis edilerek salon süslendi. Düğün için yer tahsisi yapan yönetim, Tiyatro Bölümü öğrencilerine prova yapmaları için yer olarak kütüphaneyi adres gösterdi.

DERSLERE CUMA NAMAZI İPTALİ

Haliç Üniversitesinde, her yıl yapılan bahar şenliklerinin iptal edilmesini kabul etmeyen öğrenciler ‘Haliç’te söz öğrencinin’ adıyla grup kurarak eylemlere başladı. Öğrenciler, sadece bahar şenliklerinin iptal edilmediğini, üniversitede birçok gerici uygulamanın da hayata geçirildiğini söylüyor. Ayrıca her cuma saat 12.00-14.00 arasında cuma namazı gerekçesiyle derslerin iptal edildiğini belirten öğrenciler, “Biz buna da karşı çıktık. Çünkü okulda ebelik, tiyatro ve konservatuvar gibi bölümler var. Genellikle uygulamalı ve bizim bu saatlerde dersimiz var. Hepsini geçtik Ebelik Bölümünde erkek öğrenci yok. Erkek öğrenci olmayan bir bölümün dersleri niçin iptal ediliyor?​” tepkisini gösterdi. Tüm bunlara karşı öğrenciler olarak bir haftada 1079 adet dilekçe toplayarak Rektörlüğe teslim ettiklerini anlatan öğrenciler “Bize ertesi gün döneceklerini bildirdiler. Fakat bir dönüş olmadı. Dönüş olmadığı gibi dilekçelerimizin yırtıldığı haberini aldık’’ dedi. Atanmış rektörün iktidarın üniversitedeki temsilcisi gibi davrandığına işaret eden öğrenciler, okuldaki derslerin iptal edilmesinin yanı sıra cuma günleri okula namaz kılmaya dışarıdan insanların da geldiğine dikkat çekerek “Bunu istemiyoruz çünkü can güvenliğimiz tehlikeye atılıyor” dedi.

BÖLÜMLERİN YERİ DE MALZEMESİ DE YOK

Üniversitedeki eksiklerden bahseden öğrenciler şunları söyledi: “Tiyatro Bölümünün bir sahnesi yok. Sahne diye kullanılan yerin ışığı yok. Mimarlık Fakültesinin atölyesi yok. Moda Tasarım Bölümünün herhangi bir dikiş makinesi yok. Opera Bölümünün piyanolarının yarısından fazlası bozuk. Tiyatro Bölümü olarak sadece bir tane piyanomuz var. Onun da pedalı kırık. Okulda çok büyük bir laboratuvar eksikliği var. Biz tiyatro öğrencileriyiz ve bize inatla kütüphanede çalışın deniyor. Kütüphanede çalışınca da dışarı atılıyoruz. Bize öğrenci değil müşteri gözüyle bakıyorlar.”

Haliç Üniversitesinin büyük konferans salonunda AKP Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun oğlunun düğününün yapıldığını söyleyen öğrenciler, “Herhangi bir öğrenci topluluğu hafta sonu etkinlik yapmak istediğinde türlü bahaneler sıralanıyor. Büyük konferans salonunda etkinlik düzenlemek istediğimizde ‘Burayı dolduramazsanız rezil ederim’ söylemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ama mütevelli heyeti sırf bir milletvekilinin çocuğunun düğününe devasa bir sahne süslüyor ve salonun bütün gün işgal edilmesinde bir beis görmüyor. Şunu hatırlatmak istiyoruz, üniversiteler biz öğrencilerin olmalı” ifadelerini kullandı.

“TİYATRO OYUNUNA SANSÜR GİRİŞİMİ”

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolasıyla Shakespeare’in Can Yücel tarafından Türkçeye uyarlanan Bahar Noktası adlı eserini sergilediklerini anlatan öğrenciler, “Oyunda öpüşme sahnesi vardı. Biz okulun büyük sahnesini kiraladık. Ama sonra mobbinge uğramaya başladık. ‘Öpüşmeyeceksiniz, açık giyinmeyeceksiniz, o kısımları çıkarın’ gibi şeyler söylendi. Sonrasında biz bunu kabul etmediğimizi ve sahneye çalıştığımız gibi çıkacağımızı bildirdik. Bütün baskılara rağmen çıktık, oyunu sahneledik’’ dedi.

“REKTÖR KIZINI ÜNİVERSİTEYE ALDI”

Ayrıca Nihat İnanç daha önce rektör yardımcılığı yaptığı üniversiteye kızını araştırma görevlisi olarak getirmesiyle gündeme gelmişti. Araştırma görevlisi olmak için üç ayrı üniversitede sınava giren Nihat İnanç’ın kızı Ayşenur İnanç başarılı olamadı. Ayşenur İnanç aradığı ‘başarı’yı babasının rektör yardımcısı olduğu üniversitede yakaladı. İnanç, 2015’te yapılan genel seçimlerde AKP Van milletvekili adayı olarak gösterildi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünde Rektör Nihat İnanç’ın Atatürk’ten bahsetmemesine de tepki gösteren öğrenciler: “Rektör konuşmasında Atatürk’ün ismini ağzına almadı” dedi. Öğrencilerin iddialarını sormak için aradığımız Haliç Üniversitesi, konuya ilişkin bilgi verecek yetkilinin olmadığını, geri dönüş yapacaklarını söyledi ancak gazete baskıya girene kadar bize dönüş yapan olmadı.

Kaynak: EVRENSEL

İlginizi Çekebilir

 İran yargısı HPG’li Özdemir’e verilen idam cezasını onadı
Aile içi şiddet tırmanıyor: İzmir’de anne ve babasını öldürüp intihar girişiminde bulundu

Öne Çıkanlar