AKP’nin hazırladığı torba kanunu teklifinin siyasi tutukluları kapsamayacağı belirtiliyor

GündemPolitika

AKP uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni torba kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor. 16 maddeden oluşması beklenen kanun teklifiyle 31 Temmuz’da sona erecek belli suçlarda tutuklu ve hükümlüye verilen “Covid-19 izni” kalıcı hale getiriliyor. İddiaya göre teklif, “terör”, “cinsel istismar” ve “uyuşturucu” suçlarını kapsamayacak.

NTV’den Mahmut Ekinci’nin haberine göre torba kanun teklifinde Covid-19 ile ilgili de kararlar yer alıyor. Covid-19 izninden yararlanan hükümlü sayısının 128 binin üstünde olduğu biliniyor.

Covid-19 izni uygulamasından yararlanarak dışarıda bulunanlar cezaevine geri çağrılmayacak. Belli suçlarda 3-4 yıl hapis cezası alan mahkumların tahliyesinin de önü açılacak.

100 BİNE YAKIN HÜKÜMLÜ YARARLANACAK

Torba kanun düzenlemesiyle Ceza İnfaz Kanunu’na kalıcı bir madde eklenecek. Uyuşturucu, terör, cinsel istismar gibi suçlar haricinde, belli suç tiplerinde 3 ya da 4 yıl cezası kalan ve zaten dışarda hayata karışmış olan mahkumlar tahliye olacak.

Daha önce denetimli serbestlik veya Covid-19 izni nedeniyle tahliye edilenler de cezaevine geri çağırılmayacak.

Düzenlemeden 100 bine yakın hükümlünün yararlanması bekleniyor.

TAHLİYEYE ‘DENETİM İZLEME KOMİSYONU’ KARAR VERECEK

Haberde verilen bilgilere göre; hükümlülerin tahliyesine baro temsilcileri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte başsavcılık ve cezaevi yetkililerinden oluşan denetim izleme komisyonu karar verecek.

Mahkumların karnelerini inceleyecek komisyon, hükümlü uyumlu mu, hizmetlere desteğe iş birliğine uygun mu, mahkum ıslah olmuş mu tüm bunları değerlendirecek. Son olarak hükümlü dinlenerek tahliyeye ilişkin karar verilecek.

AYRIMCI “COVİD” YASASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ 

Covid gerekçesiyle çıkarılan yasa siyasi suçluları kapsamadığı için kamuoyunda sert tepkiyle karşılanmıştı. Suçlular arasında arasında ayrımcılık yapıldığını savunan insan hakları örgütleri, barolar, milletvekilleri ve insan hakları aktivistleri uzun süre, yasanın siyasi suçluları da kapsaması için mücadele etmişti. Ancak AKP-MHP iktidarı “terör suçu” dediği tüm siyasi suçluları, düşünce suçlularını kapsam dışı bırakarak yasayı çıkarmıştı.

Kaynak: NTV

İlginizi Çekebilir

Hikmet Çetin: Kılıçdaroğlu, CHP’ye Deniz Baykal’dan bile daha fazla zarar veriyor, keşke SHP’yi kapatmasaydık
AYM, Newroz’a katıldı diye yurttan atılan öğrenci için hak ihlali kararı verdi

Öne Çıkanlar