Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Yılmaz tutuklandı

GenelGündem
🔴 İzmir’de bulunan Alevi kurumları, Alevi Kültür Derneği (AKD) Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz’a, verilen hapis cezasına ilişkin İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Seher Şengünlü Yılmaz Yalnız Değildir” pankartı açıldı.

Açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, Türkiye Alevi Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticilerinin yanı sıra DEM Parti Milletvekili İzmir Milletvekili İbrahim Akın, İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Kurumlar adına konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, Seher Şengünlü Yılmaz’a verilen hapis cezasının AKP’nin Alevilere yönelik politikasının özü niteliğinde olduğunu vurguladı. AKP’nin Alevilerden ve örgütlerinden korktuğunu kaydeden Erçe, “Taraftar yaptığı bir avuç Yol düşkünü zavallıdan medet umuyor.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz’a AKP yargısının verdiği hapis cezası bütün Alevi örgütlülüğüne tehdit ve gözdağıdır. Dernek tüzüğünü işlettiği için yargılanan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve Antep Şubesi Başkanı Hasan Çolak’a verilen ceza AKP’nin Alevi politikasının özeti niteliğindedir. Bu karar, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak açtıkları Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına karşı haklı ve meşru tavrımıza karşılık verilmiştir. Bu karar, devletin Alevisi olmak isteyenleri meşrulaştırma ve kurumlarımıza kindar bakışın kararıdır” dedi.

 ‘BİRLİĞİMİZE ZARAR GELMEYECEK’

 Bu cezaların Alevi örgütlerinin birlikteliğine zarar vermeyeceğini söyleyen Erçe, “Bu yıl 61’incısı düzenlenecek olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerini sabote etmek isteyenlerle, genel başkanımıza ceza verenler aynı bulanık sudan içenlerdir. Ama ne yapsalar da boşunadır. Birliğimizden rahatsız olanlara, kadın düşmanlarıyla omuz omuza yürüyenlere, milyonlarca insanı açlığa mahkum edenlere övgüler dizenlere sesleniyoruz; siz Mervani biz Bektaşi, siz bir yana biz bir yana. Madımak katillerini serbest bırakan zihniyetle omuz omuza yürüyenler, intikam ve yıldırma politikaları ile verilen bu cezaya seviniyorlar ama nafile, ne Seher başkan ne de herhangi birimiz asla yalnız yürümeyeceğiz” diye konuştu.

 CEZAEVİNE UĞURLANDI

 AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve beraberindeki Alevi kurum temsilcileri cezanın uygulanacağı adliyeye birlikte giriş yaptılar. Şengünlü Yılmaz, adliyedeki işlemlerinin ardından Şakran T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. 

 NE OLMUŞTU?

 AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verilmişti. Ankara’da 1 Mart 2024’te yapılan duruşmada AKD Genel Başkanı Yılmaz ile Antep Şube Başkanı Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

İngiltere’nin yeni başbakanı Starmer kimdir?
İngiltere’de farklı etnik gruplardan 87 milletvekili Meclise girdi

Öne Çıkanlar