Ali İsmail Korkmaz saldırıya uğradığı sokakta anıldı: “Adalet herkese lazım olacak bir gün!”

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğrayıp tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı Sanayi Sokakta anıldı.

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, dövüldüğü Sanayi Sokakta anıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre, DİSK, KESK, TMMOB, EBTO ve ALİKEV’in çağrısıyla Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokakta düzenlenen anma törenine Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap korkmaz, abisi Gürkan Korkmaz ve yeğeni Ali İsmail Korkmaz katıldı.

“Ali İsmail’i anlatmak borcumuz”
Eylemde söz alan Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz, konuşmasında adaletin bir gün herkese lazım olacağını vurguladı. Gürkan Korkmaz’ın konuşması şu şekilde:

10 yıl geçti Ali İsmail’in bu sokakta düşmesinin üzerinden. Acımız geçmedi, geçmeyecek bunu biliyoruz. Benim oğlum Ali İsmail amcası düştüğünde henüz anne karnındaydı. Bugün bizimle birlikte. Ali İsmail amcasının mücadelesine güç vermek için burada. Az önce bir kafede oturuyorduk. Oradaki garsona sordu. ‘Abi sen Ali İsmail Korkmaz’ı tanıyor musun?’ dedi. Çocuk genç bir yaştaydı. Tanımıyordu. Bizim borcumuzdur Ali İsmail’in, Ahmet’in, Abdo Can’ın, Ethem’in, Berkin’in Mehmet’in Hasan Ferit’in adını duymayan kalmayana kadar herkes anlatmak, herkese duyurmak. Biz Antakya’dan geliyoruz. 4 ay önce bir deprem oldu. Orada başta kuzenim ve eşi olmak üzere on binlerce vatandaşımızı, akrabamızı, kardeşimizi enkaz altında bıraktık. 3 gün boyunca devlet yoktu. 3 gün boyunca hiç kimse yoktu orada ve enkaz altında insanlar kurtarılmayı bekledi. Kuzenimin eşi enkaz altında doğrum yaptı. Bebeğini koklayamadan mezara koymak zorunda kaldık. Biz Ali İsmail’i anmak için buradayız. Sayı çok değerli. Ama 100 kişiysek 200 polis gelmiş buraya. Bir çocuğu anmak, adaletsizce, hukuksuzca, canice katlini eleştirmek, haykırmak için toplanan insanlar için bu kadar polis toplanıyorsa, devlet onlarca, yüzlerce polisi buraya gönderiyorsa orada enkaz altında insanlar can çekişirken neredeydi devlet? Ben bunu sormak istiyorum. Elbet adalet için mücadele edeceğiz ama şunu da bunu hatırlatmak istiyorum: Adalet herkese lazım olacak bir gün

Başta Ali İsmail’in ve Gezi şehitlerinin katillerinin adalet karşısında hesap vermeleri için mücadelede edeceklerini vurgulayan Korkmaz; “Hala içerde tutsak tutulan Can Atalay’ı çıkartmak için mücadele vereceğiz ve tüm Gezi’den bu yana, son 20 yılda yapılan tüm hukuksuzlukların hesabı sorulsun diye mücadele vereceğiz. Bu mücadelede yalnız değiliz. Her zaman olduğu gibi bugün de sizler ailemizin ne kadar büyük ve büyümekte olduğunu gösteriyorsunuz. İyi ki varsınız. İyi ki yanımızdasınız. İyi ki bir aileyiz. İyi ki büyüyen bir aileyiz.

Konuşmaların ardından Ali İsmail Korkmaz’ın kaldırıma konulan fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı.

Kaynak: Evrensel

İlginizi Çekebilir

Elazığ’da maden ocağındaki göçükte 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı
Somali’de El Şebab askeri üsse saldırdı; 54 Ugandalı asker öldü

Öne Çıkanlar