Alman polisi İsveç’te terör saldırısı planladığından şüphelenilen iki kişiyi tutukladı

DünyaGündem

Alman polisi İsveç’te Kur’an yakmaları protesto için terör saldırısı planlayan iki şüpheliyi tutukladı

Stockholm’deki İsveç parlamento binasına terör saldırısı planladığından şüphelenilen iki kişi salı günü Alman polisi tarafından tutuklandı.

Tutuklananların İsveç’in başkenti Stockholm’de polis memurları ve sivillere yönelik ölümcül bir saldırı planı içinde olduğu bildirildi.

Saldırı için özel hazırlık yapan şüphelilerin silah temin etmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu da kaydedildi.

Zanlılar Karlsruhe kentindeki Federal Adalet Mahkemesi’nde yargılanacak.

IŞİD-H bağlantısı

İsmi İbrahim M.G. olduğu belirlenen kişilerden birinin Irak-Şam İslam Devleti’nin Afganistan’ın doğu ve İran’ın batı bölgelerinde faaliyet gösteren uzantısı IŞİD-H mensubu olduğu sanılıyor. Diğer kişinin adı ise Ramin N. olarak açıklandı.

Alman polisi İbrahim’in IŞİD-H tarafından 2023 yazında İsveç’te göstericilerin Kur’an’ı Kerim’in kopyalarını yaktığı protestolara yanıt olarak bir saldırı düzenlemesi için görevlendirildiğini bildirdi.

Horasan İslam Devleti Eyaleti adıyla bilinen IŞİD-H Afganistan’ın doğusunda mevzilendi. Afganistan ve Pakistan’da son yıllarda meydana gelen en kanlı saldırılardan bazılarının sorumluluğunu üstlenen IŞİD-H camiler, hastaneler ve halka açık yerler de onlarca sivilin ölümüne yol açtı.

Afganlar, 2023 verilerine göre Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan milletler arasında üçüncü sırada yer alıyor. 2023’de 114 bin Afgan iltica için Almanya’ya başvuru yaptı.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Eyüp Ensari: Urfa’da DEM zamanı
Austin, gelecek hafta Gallant’ı ağırlayacak

Öne Çıkanlar