Alman polisinden açıklama: Bozkurt işaretinden kaçının

DünyaGündem

🔴Alman polis sendikası, Türkiye-Hollanda maçıda taraftarlara bozkurt işareti yapmaktan kaçınma çağrısında bulundu.

Almanya’da Polis Sendikası (GdP), Türk taraftarlara, bu akşam Berlin’de Türkiye ile Hollanda arasında oynanacak Avrupa Şampiyonası çeyrek final karşılaşması öncesinde, bozkurt işareti yapmaktan kaçınma çağrısında bulundu.

GdP Başkanı Jochen Kopelke, Cumartesi günü Bremen’de yaptığı açıklamada, “Siyasetin futbol sahasında yeri yoktur. Özellikle de, bunun merkezinde insan düşmanı bir sembol söz konusu ise” sözlerini kullandı. Kopelke, “Son derece riskli bir maç söz konusu. Polis meslektaşlarımız, bu noktada zor bir görevle karşı karşıya. Meslektaşlarımızın menfaati doğrultusunda adil ve barışçıl bir maç olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kopelke, bozkurt işaretini kamuya açık alanlarda yapmanın hangi koşullar altında yasaklanabileceğinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Taraftarlar ceza alabilir mi?

Öte yandan “Turkish Ultras” taraftar grubu, taraftarları Cumartesi akşamı bozkurt işareti yapmaya çağırdı.

Bozkurt işaretinin Almanya’da kamuya açık alanlarda yapılması yasak değil. Dolayısıyla Cumartesi akşamı bozkurt işareti yapacak kişilerin cezalandırılmasının, yasal düzlemde bir dayanağı yok.

Öte yandan Ülkücü hareket, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) gözlemlediği siyasi-toplumsal gruplar arasında bulunuyor.

Avusturya’da 2019’dan bu yana yasak olan bozkurt işaretinin, Almanya’da da yasaklanması çağrıları var. Benzer çağrılar, Ülkücü hareket için de dile getiriliyor. Ancak Almanya’da bir derneğin yasaklanması için belirli önkoşulların sağlanması gerekiyor. Olası bir yasaklama durumu, ancak örgütün “amaç ve fiilleri ceza hukukuyla çeliştiği veya örgüt anayasal düzen veya halkların kardeşliği düşüncesine karşı hareket ettiğinde” gündeme gelebiliyor.

/Kaynak: Deutsche Welle/

İlginizi Çekebilir

Cumartesi Anneleri Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün akibetini sordu
İsrailli rehinelerin anneleri Tel Aviv’de protesto gösterisi düzenledi

Öne Çıkanlar