Almanya, ABD’den 8 milyar euroluk JASSM-ER seyir füzeleri sipariş edecek

DünyaGündem

Almanya’nın ABD’den JASSM-ER seyir füzeleri için sipariş sürecini başlattığı belirtildi.

Bild gazetesi, toplam fiyatı 8 milyar euroyu aşabilecek satın almanın mevcut Taurus füzelerinin yerini alabileceğini kaydetti.

Berlin yönetimi, 2022’de ABD hükümetine F-35 jetleri ve onunla ilişkili füzeleri satın almakla ilgilendiğini bildirmişti.

Gazete, resmi satın alma anlaşmasının sonbaharda yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’de düzenlenen “Avrupa 2024” adlı konferansta yaptığı konuşmada, Taurus seyir füzelerinin teslimatıyla ilgili tartışmaların Almanya dışında anlaşılmadığını dile getirdi. Scholz, Almanya’da ‘ihtiyatlılığı tereddüt olarak değerlendirmeyen bir tartışma görmek istediğini’ söyledi.

Bazı Alman siyasetçiler geçen aylarda, Almanya’nın AB’deki ortaklarıyla kendi nükleer cephaneliğini geliştirmesini ve ABD’nin korumasına olan bağımlılığını azaltmasını önermişti.

Savunma Bakanlığı’ndan haberle ilgili yorum yapılmadı.

Scholz: Almanya’nın nükleer silaha ihtiyacı yok

Bu arada Anadolu Ajansı’nın haberine göre Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin nükleer silaha ihtiyacı olmadığını söyledi. Scholz, “Avrupa 2024” konferansında, Almanya’nın nükleer başlıklara sahip olması ve ABD korumasına olan bağımlılığını azaltması yönündeki önerilere değindi.

“Almanya’nın kendi nükleer silahlarına ihtiyacı yok.” ifadesini kullanan Şansölye Scholz, NATO’nun Avrupa güvenliğinin temel taşı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bir soru üzerine ABD ve Avrupalı ortakları arasındaki bazı siyasi farklılıklara rağmen, transatlantik bağların güçlü ve önemli olmaya devam ettiğini belirten Scholz, “Belki jeopolitik olarak farklı değerlendirmelerimiz var ama bir şey çok açık, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerleri paylaşıyoruz. Bu da bizi diğerlerinden farklı kılıyor. Elbette transatlantik ittifak içinde daha güçlüyüz. Dolayısıyla bu kadar değerli olan şeylere, yani NATO’ya ve transatlantik işbirliğine meydan okumak için hiçbir neden yok.” diye konuştu.

 

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Irak’ın eski Savunma Bakanı İsveç’te tutuklandı
Stoltenberg’den Ermenistan ve Azerbaycan’a ‘barış’ çağrısı

Öne Çıkanlar