Almanya: Deutsche Bank 3 bin 500 çalışanını işten çıkaracak

EkonomiGündem

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki kârında yüzde 30’luk bir düşüş kaydetmesinin ardından 3,500 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu.

Banka daha önce de personel sayısını azaltmayı açıklamış olsa da işten çıkarmalarla ilgili net bir rakam telaffuz edilmemişti.

Toplam 90 bin çalışanı bulunan Frankfurt merkezli bankada tenkisattan etkilenecekler ağırlıklı olarak yönetim, muhasebe, operasyonlar ve benzeri destek hizmet birimlerinde çalışanlar olacak.

Bu yıl içerisinde tamamlanması öngörülen işten çıkarmaların, “maliyet düşürülmesi” için yapılacağı belirtildi.

Bu arada bu yıl yatırımcılara yapılacak olan geri ödemenin toplamda 1,6 milyar euroya ulaşacağı ve bu ödemenin de yılın ilk yarısında gerçekleşeceği kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, bankanın gelir büyüme beklentilerini de yükselttiği belirtildi.

Söz konusu duyuru ve kazançlar, Deutsche Bank için önemli bir dönemeçte gerçekleşiyor.

Bankanın perakende birimi, geçen yıl yatırım bankasını başlıca gelir kaynağı olarak geride bıraktı.

Ekonomi analistlerine göre bu başarıda yüksek faiz oranlarından ve küresel anlaşmaların zayıflaması gibi avantajlardan faydalandığı için önceki üç yılda yaşadığı düşüşü de tersine çevirdi.

Deutsche Bank’ın 2023 yılı toplam kârı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 14’lük bir düşüşle 4,9 milyar euro olmuştu.

Üç aylık (ekim, kasım, aralık 2023) kârdaki düşüş, Almanya’nın en büyük bankasının yıllar süren kayıplarının ardından son dönemde sağladığı istikrardan bu yana görülen en büyük düşüş oldu.

Bankanın en büyük iş kollarından biri olan sabit gelir ve döviz ticareti gelirleri aynı dönemde yüzde 7,5 artış beklentisine karşılık yüzde 1 artış kaydetti.

Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde emlak krizinin ağırlaşması ve kredilerin kötüleşmesi nedeniyle 2024’ün banka karları açısından “pek parlak olmayacağı” uyarısında bulunmuştu.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Zelenskiy, AB’nin Ukrayna’ya 50 milyar euroluk desteğini değerlendirdi
Mordem Zel: Şeva Lawê Qers

Öne Çıkanlar