Almanya, ilk Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesini bugün açıklıyor

DünyaGündem

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ‘bir dönüm noktası’ olduğunu söyleyerek savunma harcamalarının artırılacağını açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna işgali ve Çin’in artan etkisi Avrupa ülkelerinde köklü değişimlere neden oluyor. Son olarak artan güvenlik endişelerinin ardından Almanya ilk Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni hazırladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz hükümeti, artan Rus ve Çin etkisi nedeniyle ülkenin ilk Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni tamamladı. Alman ordusunun durumu, enerjide Rusya’ya bağımlılık ve kritik altyapının yetersiz korunması gibi nedenlerle hazırlanan strateji bugün açıklanacak.

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ‘bir dönüm noktası’ olduğunu söyleyerek savunma harcamalarının artırılacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda savunma harcamalarına bütçeden ayrılan payın yüzde 1,5’tan yüzde 2’ye yükseltilmesi kararı alındı.

Scholz liderliğindeki Sosyal Demokratların parlamento grubu Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, “Rus işgali ve dünyanın diğer bölgelerindeki otokratik eğilimler, duruşumuzu daha sağlam bir şekilde yansıtmamızı gerektiriyor” dedi.

Ülkenin ilk Ulusal Strateji Belgesi’nde Çin’le ilişkilere detaylı şekilde girilmesi beklenmiyor. Ancak hükümetin yıl sonuna doğru Çin’le ilgili yeni ve ayrı bir strateji hazırlaması öngörülüyor.

Alman koalisyon hükümeti, strateji belgesini hükümetin ilk yılında hazırlamayı planladı, ancak bakanlıklar arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle süreç uzadı.

Planın tartışmalı konularından biri Ulusal Güvenlik Konseyi oldu. Koalisyon ortaklarının nerde kurulacağı konusunda yaptığı tartışmaların ardından bu yapının oluşturulmasından vazgeçildi.

Kaynak: Euronews

İlginizi Çekebilir

Afrîn ve Şehba’da saldırı: 3 Şam askeri öldü
Arnavutluk Başbakanı, Kosova-Arnavutluk ortak hükümet toplantısının iptal edildiğini duyurdu

Öne Çıkanlar