Almanya: sınır dışı edilenlerin sayısı arttı, iltica edenlerin sayısı düştü

DünyaGündem

Der Spiegel’de yer alan bir haber göre Almanya’dan sınır dışı edilenlerin sayılarında artış  iltica başvurularının da ise düşüş yaşanıyor. 

Habere göre Almanya’dan sınır dışı edilenlerin sayısı 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bir miktar artış gösterdi. 

Gazete Duvar’ın Der Spiegel internet sitesinden aktardığına göre geçen yılın aynı döneminde 3 bin 565 olan sınır dışı sayısı, Ocak-Mart 2024 döneminde toplam 4 bin 791’e yükseldi. Mart ayı sonu verilerine göre Almanya’da ülkeyi terk etmesi gereken yaklaşık 234 bin kayıtlı kişi bulunuyor. Bunların 46 bini “Duldung” (Müsamaha) statüsü olarak bilinen oturum hakkına sahip olmadığı halde ülkede bulunmasına göz yumulan kişiler.

Yasalara göre “Duldung” ile müsamaha gösterilen kişiler Almanya’yı terk etmek zorundalar. Ancak kimlik belgelerinin olmaması ya da hastalık gibi belirli mazeretleri olanlar sınır dışı edilemiyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz 2023 sonbaharında Spiegel’e verdiği bir demeçte, “Artık Almanya’da kalma hakkı olmayanları büyük ölçekte sınır dışı etmeliyiz” ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan Spiegel’deki habere göre, güvenlik çevrelerinde yaz aylarında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nın yaratacağı baskı nedeniyle sınır kontrollerinin artırılması ve daha fazla görevlendirme yapılması gibi gerekçelerle sınır dışı etme faaliyetlerinin sekteye uğrayabileceği endişesi hakim.

Güvenlik yetkililerinin yılın başından bu yana düzensiz göçte hafif bir gevşeme olduğu yönünde tespitte bulundukları kaydedilen haberde, yine de göçün yüksek bir seviyede kalmaya devam ettiği belirtildi. Haberde mevcut rakamların ‘yasa dışı göçün artık kontrol altında olduğu’ sonucuna götürmemesi gerektiği uyarısında bulunularak, söz konusu düşüşün sadece ‘geçici bir soluklanma’ olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret edildi.

Federal Göçmen Bürosu, 2024 yılının ilk çeyreğinde yeni iltica başvurularının sayısını 65 bin 419 olarak açıklamıştı. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde ise 80 bin 978 ilk başvuru yapılmıştı.

/ DW/

İlginizi Çekebilir

Kürt kadın yönetmen Ayşe Polat’ın ‘Kör Noktada’ filmi Almanya’da 3 ödül aldı
Hüseyin Çatal: İsmet İnönü Dersim Harekâtı’na karşı mıydı?

Öne Çıkanlar