Almanya, Türk Büyükelçisini Dışişlerine çağırdı

DünyaGündem

🔴 Bozkurt işareti Türkiye-Almanya arasında gerginliğe neden oldu. Almanya, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisini Dışişlerine çağırdı…

Türk Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral’ın, Türkiye’nin Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiği maç sonrası sonrası bozkurt işareti vermesi Ankara-Berlin hattında diplomatik gerginliğe yol açtı.

Türkiye’nin Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u Dışişleri Bakanlığına çağırarak “yabancı düşmanlığı” eleştirisinde bulunmasının ardından, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de Alman Dışişleri’ne çağrılarak Berlin’in duyduğu rahatsızlık iletildi.

Bugün de Almanya Dışişleri’nin, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i Bakanlığa çağırdığı açıklandı. Almanya Dışişleri sözcüsü, Büyükelçi’nin ‘bozkurt’ selamı nedeniyle çağrıldığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “EURO 2024’ün ev sahibi olarak, sporun birleştirici olmasını diliyoruz. Türk Büyükelçi bugün Dışişleri Bakanlığına çağrıldı” ifadeleri kullanıldı.

EURO 2024 turnuvası kapsamında Leipzig’de oynanan maç sonrasında Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok” ifadeleriyle Demiral’a tepki göstermişti.

Bu açıklamaya Türkiye Dışişleri Bakanlığından da “Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve ‘bozkurt’ işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir” yanıtı gelmişti.

Erdoğan Berlin’e gidiyor

Alman iç istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Teşkilatı, “Türk aşırı sağı” olarak tanımladığı Ülkücü Hareketi “iç güvenlik açısından tehdit oluşturan, şiddete eğilimli bir yapı” olarak değerlendiriyor. Daha önce yasaklanmaları gündeme gelse de halihazırda Ülkücü Hareket de bozkurt selamı da Almanya’da yasak değil.

Tartışmaların ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan programını iptal ederek Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye karşılaşmasını izlemek üzere Almanya’ya gelme kararı aldığı belirtildi.

Türk A Milli Takımı Berlin’de Çeyrek finalde Hollanda ile karşılaşacak.

/Deutsche Welle/

İlginizi Çekebilir

İran’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yarın yapılacak
Hizbullah, İsrail’e 20 İHA ve 200 roket ile saldırdı

Öne Çıkanlar