Amerika: Hamas terör örgütüdür

DünyaGündem

 ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı TErdoğan’ın “Hamas’ın bir terör örgütü olmadığı” sözleriyle ilgili yorum talebine yanıt verdi.

Bakanlık sözcülüğü VOA Türkçe’ya yaptığı açıklamada, Hamas’ın terör örgütü olduğu konusunda ABD’nin tutumunun net olduğunu bildirdi. Açıklamada, İsrail’in Hamas’a verdiği karşılıkla, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı arasında benzerlik kurulması da reddedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Hamas konusundaki tutumumuz net. ABD, Hamas’ı 1997 yılında, sivil hedeflere karşı gerçekleştirdiği önceden tasarlanmış, siyasi amaçlı şiddet eylemleri nedeniyle ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımlıyor” denildi.

”7 Ekim’de gerçekleştirdiği dehşet verici eylemlerle açıkça ortaya koyduğu üzere, Hamas terör konusunda kararlı. Hamas bu krizin her aşamasında Filistin halkının çektiği acıları daha da arttırmış ve sürekli hale getirmiştir. Hamas teröristleri Filistin halkının haysiyet ve barış özlemlerini temsil etmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

/voa/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson oldu
Kurt û Kurmanci Film Festivali ileri bir tarihe ertelendi

Öne Çıkanlar