”Amerika kırılgan dünya düzeniyle karşı karşıya”

DünyaGündem

Amerika’daki istihbarat kuruluşları ülkenin giderek artan kırılgan dünya düzeniyle karşı karşıya olduğunu belirten bir rapor yayınladı.

Rapor, istihbarat kuruluşları direktörlerinin Kongre’de ifade verdiği bir sırada yayınlandı.

Raporda, büyük güç olma yarışı, uluslararası zorluklar ve bölgesel çatışmaların getirdiği gerginliğin buna neden olduğu kaydedildi.

İstihbarat kuruluşları 2024 Geleneksel Tehdit Değerlendirmesi raporunda “İhtiraslı ama endişeli bir Çin, cepheleşen bir Rusya, İran gibi bazı bölgesel güçler ve daha fazla kapasiteye sahip devlet dışı aktörler ABD öncülüğünde uzun süredir devam eden uluslararası sistem için bir meydan okuma” tespitine yer verdi.

Rapor çoğunlukla Çin ve Rusya’dan tehditlere odaklandı.

Raporda İsrail-Hamas savaşının geniş çaplı bir çatışma riski taşıdığı da kaydedildi.

İstihbarat kuruluşlarının raporunda Çin’in Rusya’ya ekonomik ve güvenlik desteği sağladığı kaydedilirken, Çin’in bu yılki seçimleri etkilemek için teknolojisini kullanabileceği belirtildi.

Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Senato İstihbarat Komisyonu oturumunda yaptığı konuşmada, Kongre üyelerine Ukrayna’ya daha fazla askeri desteği onaylamaları çağrısında bulundu.

Haines, Amerika’nın daha fazla yardımı olmadan Ukrayna’nın Rusya’dan geri aldığı toprakları nasıl elinde tutacağını tahmin etmenin zor olduğunu kaydetti.

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin direktörü William Burns de Ukrayna’ya devam eden desteğin Çin’e de Tayvan’a ya da Güney Çin Denizi’ne yönelik saldırganlık konusunda bir mesaj göndereceğini belirtti.

Burns, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Ukrayna’da olanlar nedeniyle ayıldığını, Ukrayna’nın cesaretle bu kadar karşı koyacağını beklemediğini kaydetti.

Gazze’de İsrail-Hamas arasındaki çatışmanın küresel güvensizliği yayabileceği konusundaki endişeleri gündeme getiren Haines, Gazze’deki krizin bölgesel gelişmelerin daha geniş hatta küresel yansımalarının nasıl olabileceğine dair kesin bir örnek olduğunu vurguladı.

Oturum sırasında bir protestocunun Gazze’deki sivillerin korunması gerektiğini yüksek sesle dile getirmesinin ardından Burns’a Gazze’deki çocukların durumu soruldu.

Burns yanıt olarak, “Gerçek şu ki açlık çeken çocuklar var. Yardım onlara ulaşmadığı için yetersiz besleniyorlar. Ateşkes olmadan insani yardımı etkili şekilde ulaştırmak çok zor” ifadelerini kullandı.

 

/VOA-Türkçe/

İlginizi Çekebilir

Efrin’de Arap ve Türkmenler için 4 toplu konut sitesi inşa edildi
Haiti’de kaos: Ülkesine dönemeyen Başbakan istifa etti

Öne Çıkanlar