Amerika: Köleliğin kaldırıldığı ’19 Haziran’ etkinliklerle kutlandı

DünyaGündem

ABD’de 1865’te köleliğin son verildiği güne atfen federal tatil ilan edilen Junteenth (19 Haziran), bu yıl 3. defa ülkenin birçok eyaletinde etkinliklerle kutlandı.

ABD’deki siyahi vatandaşlara yönelik şiddet ve baskının hatırlanması çerçevesinde hafta sonu ve bugün 19 Haziran’la ilgili çeşitli etkinlikler düzenlendi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 2021’de federal tatil ilan ettiği 19 Haziran kutlamaları, başkent Washington, Maryland, California gibi birçok eyalette, daha çok eğlence ve piknik organizasyonları şeklinde gerçekleşti.

Afrika mutfağından yemeklerin servis edildiği kutlamalara katılan çoğu siyahi Amerikalı, Afro-Amerikan kültürünü yansıtan elbiseler giydi, “siyahi müzikle” eğlendi.

Sanat dünyasından siyahi şarkıcı Beyonce, hafta sonu katıldığı bir 19 Haziran etkinliğinde Shiona Turini ve Julia Sarr-Jamois gibi tanınmış siyahi tasarımcılar tarafından hazırlanan kostümleri giymeyi tercih etti.

9 Haziran dolayısıyla birçok federal ve yerel yönetici de sosyal medya üzerinden kutlama mesajları paylaştı, ABD medyasında günün anlamına dair haber ve programlar yer aldı.

California Valisi Gavin Newsom, eşi Jennifer Siebel Newsom’la paylaştığı video mesajında, 19 Haziran’ın “köleleştirilmiş siyahi Amerikalıların gerçek kurtuluşu” olduğunu vurgulayarak “Tarihi yeniden yazmak yerine geçmişle yüzleşiyor ve daha adil bir geleceğin yolunu açıyoruz.” ifadesini kullandı.

19 Haziran nedir?

ABD’de köleliğe son verilme günü olan 19 Haziran federal tatil olarak kutlanıyor.

Özgürlük Günü veya Kurtuluş Günü olarak da bilinen 19 Haziran 1865’te, ABD’de kuzey ile güney eyaletleri arasında yaşanan iç savaşın “Kuzey ordusu” veya “Federal ordu” olarak bilinen “Birlik Ordusu” tarafından kazanılmasının ardından Tümgeneral Gordon Granger, Texas’ın Galveston kentinde köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalıların özgür olduğunu ilan eden emri vermişti.

 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Deyrizor’da Hizbullah aracında mayın patladı: 5 ölü
20. Astana görüşmeleri başladı: Ana gündem Türkiye- Suriye ilişkileri

Öne Çıkanlar