Amerika, Türkiye destekli çetelere yaptırım kararı aldı

DünyaGündem

ABD Hazine Bakanlığı, Rojava ve Efrin’de Kürtlere yönelik eylemleri ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye’ye bağlı iki cihadist çete grubuna yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Konuya dair yazılı bir açıklama yapan bakanlık, Efrin’de pek çok kere insan hakları ihlalleri, kaçırma ve yağma ile gündeme gelen  Süleyman Şah Tümeni (Tugayı) ve Hamza Tümeni’ne yaptırım uygulandığını bildirdi.

Ayrıca bu iki kesimin yanı sıra Muhammed Hüseyin El Casim (Ebu Emşe), Walid Hüseyin El Casim ve Seyf Boule Ebubekir adlı 3 kişiye de yaptırım kararı alındığı açıklandı.

Yaptırım kararına dair yapılan açıklamada, iki çete grubunun da Rojava’nın Efrin kentindeki Kürtlere çok sayıda insan hakları ihlalinde bulunduğu ve bölgenin toparlanmasını engellediği belirtildi.

“ABD, Suriye halkının silahlı grupların sömürüsünden ve şiddet korkusu olmadan yaşamasını destekleme konusunda kararlıdır” ifadelerine yer verilirken Türkiye’ye bağlı çetelerin yaptıklarına dikkat çekildi.

İki silahlı grubun Kürtlere yaptıklarına dikkat çekildi

Açıklamada Süleyman Şah Tugayı için “Suriye hükümetine karşı silahlı muhalefetin bir unsuru ve Suriye silahlı muhalif gruplarından oluşan bir koalisyon olan Suriye Ulusal Ordusu’nun bir bileşenidir. Süleyman Şah Tugayı, kontolü altında tuttuğu Kuzey Suriye’nin Afrin bölgesinde faaliyet gösteriyor. Tugay, bölgenin halkını kaçırıyor ve gasp eylemlerinde bulunuyor. Tugay, Efrin’deki Kürtleri evlerini terk etmesini, aile üyelerinin iadesi için büyük fidyeler ödemeye zorluyor ve tacizlerde bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Hamza Tümeni için ise “Kuzey Suriye’de faaliyet gösteren bir diğer silahlı muhalif grup olan Hamza Tümeni, adam kaçırma, mal hırsızlığı ve işkence olaylarına karıştı. Tümen ayrıca, kaçırdığı insanları uzun süreler boyunca gözaltı tesislerinde tutuyor. Tutuklular fidye için kaçırılırken genellikle Hamza Tümeni üyeleri tarafından cinsel tacize uğruyor” denildi.

Yaptırım uygulanan 3 kişi ile ilgili bilgiler verildi

Yaptırım uygulanan Muhammed Hüseyin El Casim (Ebu Emşe), Walid Hüseyin El Casim ve Seyf Boule Ebubekir hakkında da bilgiler verildi.

Açıklamada “Muhammed Hüseyin El Casim, Süleyman Şah Tugayı’nın lideridir. Ebu Amşa liderliğindeki tugay üyeleri, Kürtleri zorla yerinden etti ve mülklerine el koydu. Tugaydaki savaşçılarla akraba olan bölge dışından Suriyelilere boş evler verildi. Ebu Amşa ayrıca tugaya, yılda on milyonlarca dolar kazandırmak adına organizeli olarak kaçırılanların serbest bırakılması için fidye talep edilmesi ve mülklerine el koyulmasını emretti” bilgisi geçildi.

 

Raporun orjinali için:

/rd/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Taliban: Kadınların dışarıda yüzlerinin görülmesi değerlerini azaltır
Kürt yönetmen ‘Mutlu Bir Gün’ ile Toronto’da ‘En İyi Film’ ödülüne aday

Öne Çıkanlar