Amerika’dan İran’a çağrı: El koyduğun gemiyi derhal serbest bırak

DünyaGündem

ABD Dışişleri Bakanlığı İran’ın bir Amerikan petrol tankerine el koymasını kınayarak, geminin mürettebatı ile birlikte “derhal serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Amerikan petrol tankerine Umman Körfezi‘nde “yasal olarak seyrederken” İran tarafından el konulduğunu vurguladı.

Patel, İran hükümeti gemiyi ve mürettebatını derhal serbest bırakmalı. Ticari bir gemiye hukuka aykırı bir şekilde el koymak, İran’ın uluslararası ticareti bozmaya yönelik ortaya koyduğu en son davranışıdır.” dedi.

Patel, Kızıldeniz’den geçen ticari gemilerin yüzde 30’unun alıkoyma olayının yaşandığı bölgeden geçtiğini hatırlatarak, bu tür eylemlerin deniz ticaretinde, “bölgesel ve küresel ekonomilerle birlikte, İran için de belirsizlik yaratacağına” inandığını belirtti.

Sözcü Yardımcısı, “Bunun gibi beceriksiz, provokatif eylemler küresel ekonomi için bir tehdittir ve bunlara son verilmelidir.” diye konuştu.

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İran Ordusu Deniz Kuvvetleri, yargı kararıyla Umman Denizi’nde bir ABD petrol tankerine el koymuştur.” ifadelerine yer verilmişti.

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

ABD ve İngiliz savaş uçakları Yemen’e hava saldırısı düzenledi
Hakkari eski belediye eşbaşkanları 10 yıl sonra tahliye edildi

Öne Çıkanlar