Amerika’dan Ketaib Hizbullah’a cevap: İcraata bakacağız

DünyaGündem

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah’ın ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldığını açıklamasına ‘eylemlerin sözlerden daha önemli olduğu’ yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Orta Doğu’daki gelişmeleri değerlendirdi.

3 ABD askerinin öldüğü Ürdün-Suriye sınırındaki saldırıda insansız hava aracının (İHA) savunma sistemini nasıl deldiği konusunda hala birçok soru bulunduğunu belirten Ryder, ABD Merkez Komutanlığının (CENTCOM) saldırı üzerinde incelemelerine devam ettiğini bildirdi.

Ryder, CENTCOM’un, söz konusu üssün “tehlikeli bir mahallede” bulunduğunun bilincinde olarak ABD güçlerinin korunmasını sağlamak için gerekli tedbir ve adımları atacağını ifade etti.

Gazetecilerin, Irak’ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah’ın ABD güçlerine karşı askeri operasyonları askıya aldığını açıklamasıyla ilgili sorularına karşılık Ryder, sözden ziyade icraatın önemli olduğunu söyledi.

Ryder, “İran’ın vekil gruplarına net bir şekilde saldırılarını durdurmaları çağrısında bulunduk ama onlar durmadı. Şimdi kendi seçtiğimiz bir zaman ve şekilde yanıt vereceğiz. Eylemler sözlerden daha önemli demekle, 28 Ocak’tan bu yana bildiğim kadarıyla üç saldırı daha olduğunu söylemekle yetineceğim.” dedi.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Vekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama
Pentagon heyeti ile Erbil yönetimi Peşmerge’yi görüştü

Öne Çıkanlar