Ankara: Dış politika milli menfaatler doğrultusunda güncellendi

GündemPolitika

🔴 Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında,”Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir.” ifadeleri kullanıldı…

Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin yeni Orta Doğu ve Suriye politikası ile yazılı açıklama yayımladı.

”Türk dış politikasının devletin ve milletin çıkarlarını esas aldığı” belirtile n açıklamada, ”Türkiye’nin bu anlayışla güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Orta Doğu’da barış, istikrar ve refahın tesisini hedeflediği” aktarıldı.

Türkiye’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı’nın haberine göre açıklamada şöyle denildi:

‘Türkiye, Suriye’deki iç kargaşa neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilemiştir. Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir.”

“Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamanın mümkün olduğu” kaydedilen açıklamada, bununla birlikte, “siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulmasının bu kapsamda değerlendirilemeyeceği” ifade edildi.

Açıklamada, “Orta Doğu ve Suriye politikamıza yönelik ortaya atılan iddialar, herhangi bir analitik nitelik taşımadığı gibi temel tarih bilgisinden dahi yoksundur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye’nin yıllardır “taammüden ateş çemberine dönüştürülmüş bir coğrafyada huzur ve istikrar adası olmayı başardığı” ileri sürülen açıklamada, ”Türkiye’nin bölgede yaşanan savaşların dışında kaldığı gibi milletin huzur ve güvenliğini perçinlediği, refahını artırdığı” iddia edildi.

Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi:

“Tüm bu gerçekleri görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunan kesimlerin, bölgemize nüfuz etmeye çalışan egemen güçlerin vekilleri haline geldikleri de gözden kaçırılmamalıdır. Dış politikadaki adımlarımızı, devletimizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda atmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Antalya’da Suriyeli mülteci genç bir işçi öldürüldü
Miçotakis: Avrupa’nın savunması için ortak projeler üretilmelidir

Öne Çıkanlar