Ankara Kadın Paltformu’nun Hakkari nöbeti devam ediyor

GündemKadın

Ankara Kadın Platformu’nun sürdürdüğü “Hakkari için kadınlar nöbette” eyleminin 2’nci haftasında  “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir savunacağız” denilerek dayanışma mesajı verildi. 

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla “Hakkari için kadınlar nöbette” şiarıyla başlatılan nöbet 2’nci haftasında sürdü. Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlar, “Hakkari için kadınlar nöbette” yazılı pankart açtı. Nöbette sık sık, “Jin, jîyan, azadî” ve “Bijî berxwedana Colemêrg’ê” sloganları atıldı.  

 ‘AKP’NİN DERDİ NORMALLEŞME DEĞİL’

 Platform adına konuşan Fatma Tulum Eryoldaş, Wan’da halkın direnişi ile püskürtülen kayyımın Colamêrg’de güncel sureti ortaya çıktığının altını çizerek, “Kendi tabanında dahi bu derece gayrı meşru bulunan kayyum uygulamasını dayatmaktan vazgeçmeyen AKP derdinin ne demokrasi, ne normalleşme ne de herhangi bir toplumsal mutabakat inşası olmadığı bir defa daha kanıtlamıştır. Halkın iradesini hiçe sayarak belediyelere atanan kayyumlar, seçimde aldığı yenilgiden ders almayan iktidarın demokrasiye ve yerel yönetimlere yeni bir darbesidir. Kayyumların yapmış oldukları yolsuzluklar, belediyelerin olanaklarının kişisel menfaatler için nasıl kullanıldığı 31 Mart seçimleri sonrası açığa çıkmışken, halkın belediyelerinin yeniden kayyuma teslim edilmesi, iktidarın bu yolsuzluk ve çıkar düzeninde devam ve ısrarı anlamına gelmektedir” diye konuştu.

 ‘EŞBAŞKANLIK MOR ÇİZGİMİZDİR SAVUNACAĞIZ’

 Ankara Kadın Platformu olarak, Kürt halkının iradesine yönelik baskı ve sindirme politikalarını kabul etmediklerine vurgu yapan Eryoldaş, “İktidar Kürt sorununu çözmek yerine, kayyum atamaları ve baskılarla sorunu daha da derinleştirilmektedir. Kayyum demenin kadın kazanımlarını, kadın kurumlarını nasıl dağıttığını en iyi biz kadınlar biliriz. Kayyum demek kadın derneklerinin, kadın emeği pazarlarının, kreşlerin, sığınakların, danışma merkezlerinin kapatılmasıdır. Kayyum demek kadınların siyasal alanda eşit temsiliyetine  eşbaşkanlık sistemine saldırı demektir. Eşbaşkanlık sistemini kriminalize etmeye çalışan Akp iktidarı bilsin ki kadınların iradesine kayyum atanamaz. Bizler, demokratik haklarımızı ve eş başkanlık sistemini savunuyoruz. Kadınlar kendilerine açtıkları her alanı büyük bedeller ödeyerek kazandı, kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” ifadelerini aktardı.

 ‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ’

 Kadın kazanımlarını korumaya devam edeceklerini söyleyen Eryoldaş şu ifadeleri ekledi: “Erkek egemen devlet politikalarının karşısında dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar, kadın düşmanı, kayyımlara karşı halk iradesini, demokrasiyi, cinsiyet eşitliğini savunuyoruz.   Artık yeter! Savaş politikaları ile yaşanan ekonomik krizi, yoksulluğu unutturmak isteyenlerin karşısında direnen kadınlar ve lgbti’ler var. Cinsiyetçi, kadın düşmanı politikaları ile kadınların, lgbt+ların haklarını gasp etmek isteyenlerin karşısında direnen kadınlar var. Buradan tüm kadın örgütlerine sendikalara, siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine çağrı yapıyoruz. Mücadeleyi büyütelim, kayyım düzenine her şekilde ve zemine ses çıkaralım, izin vermeyelim.”

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

NATO Zirvesi Sonuç Bildirgesi açıklandı:
Afyonkarahisar’da 4,4 büyüklüğünde deprem

Öne Çıkanlar