Aşırı sağcı Bardella Fransa’nın yeni başbakanı olmaya hazırlanıyor

DünyaGündem

🔴 Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin önde gelen isimlerinden Marine Le Pen, partinin Fransa’da yapılacak genel seçimleri kazanması halinde kendisinin cumhurbaşkanı, Jordan Bardella’nın da başbakan olarak görev yapacağını söyledi…

Ulusal Birlik Partisi başkanı Jordan Bardella ve Marine Le Pen, aşırı sağcı partinin yaklaşan genel seçimlerini kazanması halinde “yürütme çifti” olarak hareket edecekler.

Pazartesi gecesi Fransız devlet televizyon kanalı TF1’de yayınlanan bir röportajda Le Pen, partisinin seçimlerde başarılı olması halinde kendisinin cumhurbaşkanı, Bardella’nın da başbakan olacağını söyledi.

“Fransız halkına her zaman, Bardella ve benim aylardır verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için ‘yürütme çifti’ olarak çalıştığımızı söyledim” dedi.

“Ulusal Birlik’in Fransa’yı yeniden rayına oturtması için elimizde tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” diyerek ekledi.

Aynı zamanda partisinin başka bir sağcı adayla güçlerini birleştirmeyi değerlendireceğini ve 30 Haziran ve 7 Temmuz’da yapılması planlanan seçimlerde kendi adayının arkasında duracağını belirtti.

Pazar günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde merkezci Rönesans partisinin aldığı felaket sonuçların ardından Ulusal Meclisi feshedeceğini ve erken seçim çağrısında bulunacağını açıklamıştı.

Macron’un açıklaması, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin Fransa’nın AP’deki 81 sandalyesinden 30’unu kazanması ve oylarının yüzde 30’undan fazlasını almasından kısa bir süre sonra geldi.

Son tahminlere göre Macron’un Rönesans partisi yüzde 15 ile sosyalistlere yakın bir oy alarak ikinci sırada yer aldı. Macon 2017’de ilk kez cumhurbaşkanı seçildiğinde sosyalistleri siyaset sahnesinden silmeyi başardığını belirtmişti.

Son verilere göre solcu Boyun Eğmeyen Fransa (La France insoumise) oyların yaklaşık yüzde 10’unu alırken, muhafazakar Cumhuriyetçiler (Les Républicains) ise yaklaşık yüzde 7 oyla dördüncü sırada yer aldı.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Von der Leyen: Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlanmalı
Baerbock: Putin Ukrayna’nın hayat damarlarını yok etmek istiyor

Öne Çıkanlar