Avrupa Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

🔴 Avrupa Merkez Bankası, 3 temel politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit tuttu.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda yüzde 4.50 seviyesinde sabit tuttu. Böylece faizler tüm zamanların zirvesinde kalmaya devam etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını tüm zamanların en yüksek seviyesinde tuttu ancak Haziran ayındaki bir sonraki toplantısında faiz indirimini düşündüğünün sinyalini verdi. Avrupa Merkez Bankası, Frankfurt’taki yönetim konseyi toplantısının ardından, faiz belirleyiciler fiyat baskılarının istikrara kavuştuğundan emin olana kadar gösterge mevduat faiz oranının yüzde 4.50’de sabit kalacağını söyledi. Mevduat faiz oranı yüzde 4,00 ve marjinal faiz oranını yüzde 4,75 olarak korundu.

“HİZMET FİYATLARI ENFLASYONU YÜKSELTİYOR”

Açıklamada, gelen son verilerin, Yönetim Kurulunun orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin önceki değerlendirmesini büyük ölçüde doğruladığına işaret edildi.

ECB, “Enflasyon, düşük gıda ve mal fiyatları enflasyonunun etkisiyle düşmeye devam etti. Enflasyona ilişkin temel göstergelerin çoğu gevşiyor, ücret artışları yavaş yavaş geriliyor ve firmalar işgücü maliyetlerindeki artışın bir kısmını kârlarıyla karşılıyor. Finansman koşulları kısıtlayıcı olmaya ve geçmişteki faiz oranlarındaki artışlar talep üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor, bu da enflasyonun aşağı çekilmesine yardımcı oluyor. Ancak yurt içi fiyat baskıları güçlü ve hizmet fiyatları enflasyonunu yüksek tutuyor.” denildi.

 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Düsseldorf Kürt Film Festivali 25 Nisan’da başlıyor
Rapor: Türkiye, AİHM’in Kavala kararına uymayarak zorluk yaratıyor

Öne Çıkanlar