Avustralya, antisemitizmle mücadele için özel elçi atadı

DünyaGündem

Avustralya, İsrail-Gazze savaşı nedeniyle antisemitizmle mücadele etmek ve “toplumsal uyumu” korumak için özel bir elçi atadı.

BBC Word’ta yer alan habere göre Başbakan Anthony Albanese, avukat ve iş kadını Jillian Segal’in hükümete tavsiyelerde bulunmak üzere toplum liderleri ve ayrımcılık uzmanlarıyla istişare edeceğini duyurdu.

ABD, Kanada, Yunanistan ve İngiltere gibi ülkelerin yıllardır benzer tutumlar sergiledikleri görülüyor.

Albanese ayrıca yakın zamanda İslamofobi ile mücadele için özel bir elçinin atanacağını da sözlerine ekledi.

Orta Doğu’da devam eden çatışma, Avustralya’da istikrarsız bir siyasi sorun haline geldi. Hem Yahudi hem de Müslüman topluluklardan protestolara ve İslamofobi ve antisemitizmde keskin bir artışa neden oldu.

İsrail ordusu, 7 Ekim’de İsrail’in güneyinde gerçekleşen ve yaklaşık 1.200 kişinin hayatını kaybettiği, 251 kişinin rehin alındığı benzeri görülmemiş saldırının ardından, Gazze’yi yöneten Hamas örgütünü yok etmek için bir operasyon başlattı.

Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de 38 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Albanese yaptığı açıklamada  “Avustralyalılar bu çatışmadan derin endişe duyuyor ve birçoğu acı çekiyor. Böyle zamanlarda Avustralyalılar bir araya gelmeli, parçalanmamalı,” dedi 

Yahudi toplumunu temsil eden birçok önemli kuruma başkanlık etmiş ve eğitim ile bankacılık sektörlerinde liderlik rolleri üstlenmiş olan Segal’in atanması, sürtüşmeleri azaltmada “kritik bir adım” olduğunu söyledi.

Segal, “asırlardır süregelen” antisemitizm nefretiyle mücadele etmenin hiç bu kadar önemli olmadığını belirterek, Ekim ayında savaşın başlamasından bu yana olaylarda %700’lük bir artış yaşandığına işaret etti.

“Yahudi Avustralyalılar günlük hayatlarını özgürce yaşamak istiyorlar ve aynı zamanda dinlerini korkmadan güvenle uygulayıp ifade etmek istiyorlar” diye ekledi.

Özel temsilci  atanması Segal’in geçen yıla kadar liderliğini yaptığı Avustralya Yahudi cemaatinin ulusal üst kuruluşu tarafından memnuniyetle karşılandı. Kadınlar, Segal’in “sorunlar hakkında derin bilgi ve role muazzam bir enerji getireceğini” söylüyorlar.

Ancak İsrail’in Gazze’deki eylemlerini eleştiren Avustralya Yahudi Konseyi ve Avustralya Filistin Savunuculuk Ağı (APAN) gibi diğer gruplar, bunun bölünmeyi daha da kötüleştireceğinden endişe duyduklarını söylüyor.

APAN, “Bu durum, antisemitizmin İsrail devletini eleştirmekle veya Filistin’e destek vermekle karıştırıldığı yönündeki endişe verici kalıbın daha da derinleşmesine yol açıyor” dedi.

Avustralya hükümeti iki devletli çözümü destekliyor ve 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail’in kendini savunma hakkını yüksek sesle destekliyor. 

 Ancak son aylarda , İsrail’in düzenlediği hava saldırısında Avustralyalı bir yardım görevlisinin altı kişiyle birlikte öldürülmesi tepkilere neden oldu. 

Avustralya’nın iktidardaki İşçi Partisi’nde de bu konuda ciddi sorunlar yaşanıyor. Geçen hafta bir senatör, savaş konusundaki duruşu nedeniyle partiden istifa etti.

/BBC Word/

İlginizi Çekebilir

Stoltenberg ile ABD Savunma Bakanı Austin bir araya geldi
Behice Feride Demir: Paris  Siyaset Haftası  

Öne Çıkanlar