Azerbaycan – Ermenistan barış görüşmeleri Almanya’da başladı

DünyaGündem

Almanya, Dağlık Karabağ savaşının ardından Azerbaycan ile  Ermenistan arasındaki sorunlara kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla başlayan barış görüşmelerine arabuluculuk ediyor.

İki gün sürecek görüşmelere ev sahipliği yapan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock üçlü bir toplantıdan önce çarşamba günü Azeri ve Ermeni mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşüyor.

Almanya, iki ülke arasındaki çözümlenmemiş sorunların barışçıl yollarla ve şiddet kullanılmadan çözülmesi amacıyla hareket ettiğini bildirdi.

Bu bağlamda Baerbock’un kasım ayında iki ülkeyi ziyaretinin ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un bu ay Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde iki ülke lideri ile bir araya gelmesi, Almanya’nın barış görüşmelerine katkı vermesine zemin hazırladı.

Aliyev sıcak bakmıyordu

Barış anlaşması için çözüm bekleyen konular arasında diğer ülkenin topraklarıyla çevrili küçük yerleşim bölgelerine sahip olduğu ortak sınırlar üzerindeki anlaşmazlıklar bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Rusya on yıllardır iki taraf arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Ancak Amerika’yı Ermenistan’dan yana durarak barışı tehlikeye atmakla suçlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev anlaşmaya aracılık etmek için dışarıdan yapılacak müdahalelere sıcak bakmıyordu.

İki komşu barış arayışında

Barış görüşmeleri Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini geri almasından beş ay sonra geldi.

Hıristiyan Ermenistan ve çoğunluğu Müslüman olan Azerbaycan ilk olarak 1988 yılında ayrılıkçı Dağlık Karabağ bölgesi yüzünden savaşa girmişti.

Onlarca yıl süren düşmanlığın ardından Azerbaycan, uluslararası alanda Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınmasına rağmen 1990’lardan bu yana etnik Ermeni çoğunluk tarafından kontrol edilen Karabağ’ı eylül ayında geri aldı.

Ermenistan’ın ‘etnik temizlik’ olarak tanımladığı saldırılarda bölgedeki 120 bin etnik Ermeni’nin çoğu Ermenistan’a kaçtı. Suçlamaları reddeden Azerbaycan ise kaçanların kalıp Azerbaycan’a entegre olabileceklerini belirtti.

Aralık ayında Güney Kafkasya’nın iki komşu ülkesi ortak bir bildiri yayınlayarak bir barış anlaşmasına varmak istediklerini ifade etmişti.

 

/Euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Amerika: Orman yangını kontrolden çıktı; nükleer silah tesisi kapatıldı
Rusya’dan İsveç’e uyarı: Baltık Denizi NATO denizi olmayacak

Öne Çıkanlar