Azerbaycan, 6 gazetecinin tutukluluk süresini uzattı

GündemMedya

Azerbaycan’da ‘komplo kurmak’la suçlanan 6 gazetecinin tutukluluk süresi uzatılırken, CPJ ‘Dehşete düştük’ açıklaması yaptı. Ülkede yeni tutuklamaların olmasından endişe ediliyor.

Azerbaycan’da “Batılı bağışçı kuruluşlardan yasa dışı olarak ülkeye para getirmek için komplo kurdukları” iddiasıyla tutuklanan 6 gazetecinin tutukluluk süresi uzatıldı. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) “Dehşete düştük” derken, geçtiğimiz günlerde tutuklu gazetecilerden Elnara Gasimova’nun gazeteci eşi Nijat Amraslanov da tutuklandı. Nida Sivil Hareketinden yapılan açıklamada yeni tutuklamaların olabileceği endişesi dile getirildi.

CPJ: DEHŞETE DÜŞTÜK

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Hatai Bölge Mahkemesi, Abzas Medya Direktörü Ulvi Hasanlı, Genel Yayın Yönetmeni Sevinj Vagifgizi ve Proje Yöneticisi Mahammad Kekalov, Gazeteci Nargiz Absalamova, Gazeteci Hafız Babalı ve Elnara Gasimova’nın tutukluluk sürelerini uzatma kararı verdi. Ayrıca en son 16 Haziran 2024’te Elnara Gasimova’nun Gazeteci eşi Nijat Amraslanov da tutuklandı.

Gazetecileri Koruma Komitesi, yolsuzlukla mücadele araştırma kuruluşu Abzas Media’da çalışan altı gazetecinin duruşma öncesi tutukluluk süresini daha da uzatan Azerbaycan mahkemesi kararları karşısında dehşete düştüğünü açıkladı.

GAZETECİLİK: KOMPLOKURMAK

Kasım 2023’te Abzas Media’ya düzenlenen baskında gazeteciler, “Batılı bağışçı kuruluşlardan yasa dışı olarak ülkeye para getirmek için komplo kurdukları” ve “Döviz kaçakçılığı yapmak üzere komplo kurmak” iddiasıyla tutuklanmaya başlandı. Gazeteciler, Azerbaycan ceza kanununa göre suçlu bulunmaları halinde 8 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Gulnoza Said, CPJ’nin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirterek şöyle dedi: “Suçlamaları eleştirel haberlere misilleme olarak kınıyoruz. Azerbaycan yetkilileri, gözaltına alınan Abzas Medya çalışanlarının tamamını derhal serbest bırakmalı ve ülkede benzer suçlamalarla karşı karşıya olan 13 gazeteciye yönelik suçlamaları düşürmelidir. Gazeteciler Azerbaycan’ın Batı ile diplomatik çekişmelerinin kurbanı olmamalıdır.”

Nisan ayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Yurt dışından yasa dışı olarak fon alan” medya temsilcilerinin yasa çerçevesinde tutuklandığını söyleyerek tutuklamalara yönelik eleştirileri reddetmişti. Abzas Medya’da çalışan gazeteciler ise Aliyev’in ve üst düzey yetkililerin karıştığı bir dizi yolsuzluk haberini yayımlamıştı. Gazeteciler bu nedenle tutuklandıklarını belirtti.

2011 yılından bu yana Azerbaycan’da demokrasi, insan hakları ve hukuk devletinin kurulması için çalışan NİDA Sivil Hareketinden Gazeteci Nijat Amraslanov da 16 Haziran’da tutuklandı. Amraslanov ayrıca tutukluluk süresi uzatılan Elnara Gasimova’nın da eşi. Amraslanov’un tutuklanma nedeni ve tutulduğu yer hakkında da bilgi bulunmuyor.

Amraslanov için bir açıklama yayımlayan NİDA Sivil Hareketi “Ne yazık ki bugün Azerbaycan otoriter bir yönetim tarafından yönetiliyor” dedi ve iktidarın insan hak ve özgürlüklerini her geçen gün daha fazla bastırdığını söyledi. NİDA tarafından yapılan açıklamada “Azerbaycan’da halihazırda 300’den fazla siyasi tutuklu var. Sivil toplum aktivistleri, gazeteciler ve STK temsilcileri art arda tutuklanıyor. Yeni tutuklamaların olacağından kaygılıyız” denildi

/evrensel/

İlginizi Çekebilir

Mekke’de aşırı sıcaklardan 550 hacı adayı öldü
Hava kirliliği her gün 2 bin çocuğu öldürüyor

Öne Çıkanlar