Bafıl Talabani: Kürtlerin stratejik derinliği Bağdat’tadır

GenelGündem

KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani partisinin beşinci kongresine doğru giderken yayınladığı mesajda “Kürtlerin stratejik derinliği Bağdat’tadır” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Bafıl Talabani, partisinin beşinci kongresinin 27 Eylül’de yapılmasına ilişkin alınan karar münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Talabani, “KYB geçmişte silahlı mücadele yoluyla devrime ve fedakarlığı ile Kürdistan’a 26 binden fazla şehit vermiştir. Bugün ise, halkın ihtiyaçlarına doğrultusunda, içerisinde olduğu durumu daha iyi anlayarak, daha iyi hizmet sunmak, daha parlak, istikrarlı bir gelecek inşa etmek ve kazanımlarımızı korumak için en iyi mücadele yolunun siyasi mücadele olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

KYB Genel Başkanı mesajının devamında “KYB, güçlü bir vizyon ve stratejiyle, bizden önce Başkan Mam Celal’in izlediği federal merkezdeki politikasını sürdürecektir. Bu politika ise; barıştır, birarada yaşamadır ve gerçek ortaklıktır. Kürtlerin stratejik derinliğinin Bağdat’ta olduğunu biliyoruz, dolayısıyla bölgenin konumunu güçlendirmeye, anayasal haklarını elde etmek ve aziz halkımıza insanca bir yaşam sağlamak için çalışmak istiyoruz” dedi.

Talabani mesajında, “Birliğimizi güçlendirmek için beşinci kongremizi gerçekleştireceğiz. Allah’ın izniyle başarıya ulaşacağımıza ve Kürt halkına daha güçlü bir birliğin müjdesini vereceğimize emin olabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Mesajının devamında ise şunları kaydetti:

“KYB’nin bölgedeki [Kürdistan] ve federal merkezdeki gücü, etkisi ordadır. Ve uluslararası ilişkilerimiz üst düzeydedir. KYB’nin gücü Irak ve bölgenin gücü anlamına geldiği açıktır. Bu nedenle her yoldaşın, birliğin tarihi, milli ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu hatırlaması gerekir. Her çaba ve adım KYB’nin ulusal politikası doğrultusunda olmalı. Tek amacınız Kürtlere ve Kürdistan’a hizmet olmalıdır.”

KYB’nin beşinci kongresi 600 delegenin katılımıyla 27 Eylül’de Süleymaniye’de yapılması planlanıyor. Kongrenin 3 gün devam edeceği öğrenildi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Yılmaz Uzun’un kemikleri 3 yılın ardından ailesine kutu içinde teslim edildi
Anket: Almanların hükümete de ekonomiye de güveni kalmadı

Öne Çıkanlar