Bafıl Talabani: Seçimlerin ertelenmesine yönelik herhangi bir öneri yok

DünyaGündem

KYB lideri Bafıl Talabani, Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin ertelenmesine yönelik herhangi bir önerinin bulunmadığını söyledi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafıl Talabani, Başkan Neçirvan Barzani’nin de hazır bulunduğu Devlet Yönetimi İttifakı liderler toplantısına katıldı.

Toplantının ardından Rûdaw muhabiri Helkewt Aziz’in sorusunu yanıtlayan Talabani, “Toplantıda altıncı dönem Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin ertelenmesine yönelik herhangi bir öneri gelmedi” açıklamasını yaptı.

Irak’ta “Devlet Yönetimi İttifakı” Sudani’nin liderliğindeki Irak hükümetinin iki kurucusu konumunda.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de bu ittifak içinde yer alıyor.

Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 10 Haziran 2024’te yapılması bekleniyor.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu sözcüsü Cumane Gulayi, yaptığı açıklamada, 2 ittifak ve 10 partinin listelerinin komisyona sunduklarını ve ayrıca 54 bağımsız adayın da başvuruda bulunduğunu söylemişti.

1 Ekim 2022’de yapılacağı duyurulan seçimler, siyasi partiler arasındaki seçim yasası ve etnik ve dini gruplara verilen kotalar konusundaki anlaşmazlık nedeniyle defalarca ertelenmişti. Son olarak da Irak Federal Mahkemesi azınlık kotasına son veren ve seçim işlemlerini Bağdat’a devreden bir karar vermişti.

 

İlginizi Çekebilir

Gazze’de can kaybı 33 bin 175’e yükseldi
Depreme Berlin’den bir ağıt: Haydar’ın Dansı

Öne Çıkanlar