Bardella, AP’deki ‘Avrupa için Vatanseverler’ ittifakının başkanı seçildi

DünyaGündem

🔴 Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi lideri Jordan Bardella, kısa sürede Avrupa Parlamentosu’daki en büyük üçüncü siyasi grup haline gelen ‘Avrupa için Vatanseverler’ ittifakının yeni başkanı oldu…

Macaristan Başbakanı Viktor Orban öncülüğünde kurulan aşırı sağcı “Avrupa için Vatanseverler” ittifakının başkanlığına aşırı sağcı Fransız siyasetçi Jordan Bardella seçildi.

Geçtiğimiz hafta kurulan Avrupa Birliği (AB) karşıtı ittifak, Pazartesi itibariyle 84 milletvekili sayısına ulaşarak, Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) en büyük üçüncü siyasi grup oldu.

Geçtiğimiz günler boyunca genişleyen yeni ittifak, 84 AP üyesi ile 78 AP üyesi olan Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ECR) ve 76 AP üyesi olan liberal eğilimli Avrupa’yı Yenile grubunu (Renew Europe) geride bırakarak, Orban’ın AP’deki üçüncü güç olma hedefine ulaşmış oldu.

Avrupa için Vatanseverler ittifakı, 2019’da kurulduğunda 73 AP üyesine sahip olan Kimlik ve Demokrasi’den (ID) daha fazla sandalyeye sahip.

Yeni ittifak geçtiğimiz hafta ittifaka katılacaklarını açıklayan farklı ülkelerden çok sayıda parti ve isimle hızlı bir şekilde genişledi.

Pazartesi günü ise Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi ve İtalya’nın göç ve İslam karşıtı Lig Partisi ittifaka katılacağını duyurdu. İki parti de ID grubundan ayrıldıklarını resmileştirmiş oldu.

Böylece, Orban’ın yeni aşırı sağcı ittifakı, AB üyesi yedi ülkeden en az 23 AP üyesini bir araya getirme şartını sağladı.

Lig Partisi bir önceki görev döneminde ID içinde baskınken, Avrupa için Vatanseverler içindeki en büyük delegasyon 30 üye ile Marine Le Pen’in RN partisi olacak. RN’yi 10 üye ile Orban’ın Fidesz’i, sekiz üye ile Matteo Salvini’nin Lig Partisi ve yedi milletvekili ile Andrej Babis‘in Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) takip ediyor.

Diğer ulusal delegasyonlar arasında Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), İspanya’nın aşırı sağcı partisi Vox ve Hollanda’da ırkçı ve İslam düşmanı Geert Wilders’ın liderlik yaptığı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) yer alıyor.

Grupta ayrıca, Belçika’nın Flaman milliyetçisi Vlaams Belang’dan (VB) üç, Portekiz’in Chega partisinden iki ve Danimarka Halk Partisi’nden bir olmak üzere toplam 84 AP üyesi bulunuyor.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Erdoğan, NATO zirvesi için Washington’a gidiyor
Ukrayna: Rusya’nın düzenlediği füze saldırısında ölü sayısı 36’ya yükseldi

Öne Çıkanlar