Başak Demirtaş beraat etti

GenelGündem

Tutuklu Kürt siyasetçi, HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile kendisine usulsüz rapor düzenlediği iddiasıyla 2,5’ar yıl hapisle cezalandırılan Doktor Rezan Buğday istinaf mahkemesinin bozma kararı üzerine beraat etti.

Yurt dışı ziyaretlerinde bulunurken hasta olmadığı halde usulsüz biçimde rapor aldığı ve aile sağlığı merkezindeki görevli doktorun da muayene etmeden kendisine rapor verdiği ileri sürülen Başak Demirtaş ile doktor Rezan Buğday “Resmi belgede sahtecilik” suçlarından 2,5’ar yıl hapisle cezalandırılmış, bu mahkumiyet kararını ise bölge istinaf mahkemesi eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle bozmuştu.

İstinaf mahkemesi, toplum sağlığı merkezinde görevli Rezan Buğday’ın düzenlediği 5 günlük raporun düzenlendiği tarihin yazılı olduğu protokol defter kaydının ilgili kurumlardan temin edilerek bilirkişi incelemesi yapıldıktan sonra dosyaya konulmasını istedi.

Geriye dönük eski tarihli rapor alındığı iddiasına karşı toplum sağlığı merkezindeki sekreterin duruşmada ifadesinin alınması gerektiğini belirtti.

İstinaf, protokol poliklinik defter kaydının kim tarafından tutulduğunun tespitini istemiş, reçete kaydının tespitiyle birlikte istirahat raporunun hangi tarihte verildiğinin belirlenerek sanıkların hukuki durumlarının buna göre tayin edilmesi gerekirken, eksik inceleme ve yetersiz gerekçeyle iki sanık hakkındaki mahkûmiyet kararı verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu belirtmişti.

/Sozcu/

İlginizi Çekebilir

Af Örgütü’nden Avrupa’da ‘toplanma özgürlüğü’ne dair uyarı
Polonya ve Ukrayna arasında kapsamlı güvenlik anlaşması imzalandı

Öne Çıkanlar